€6,999.00
Home delivery (Germany) 04/06/2026 - 08/06/2026
Description
With the Amflow PX Carbon, you get a full‑suspension e‑mountain bike featuring a robust carbon frame, designed for demanding off‑road use. It is powered by the DJI Avinox M2S motor, which delivers a continuous torque output of 130 Nm and can briefly reach up to 150 Nm in boost mode. This ensures ample support even on steep climbs or technically challenging sections. Power is supplied by the fully integrated Avinox 700 Wh battery. During your rides, you can keep all key ride data in view via the DJI Avinox Central Control Display, which is operated using the DJI Avinox wireless controllers on the left and right sides of the handlebar.
eBike24 recommends: Thanks to its powerful motor and high‑quality components, the Amflow PX Carbon is perfectly suited for trail riding. It offers plenty of riding fun for riders seeking adventure in challenging terrain.
Features of the Amflow PX Carbon – 2027
- Full‑suspension eMTB with carbon frame
- DJI Avinox M2S motor with 130 Nm
- Boost mode with up to 150 Nm
- Fully integrated Avinox 700 Wh battery
- Avinox Central Control Display
- Avinox wireless controllers left & right
- SRAM S1000 Eagle Transmission rear derailleur
- SRAM XS-1270 Eagle Transmission 12-speed cassette
- Magura Gustav Pro hydraulic disc brake, 4-piston
- FOX 36 Performance with 160 mm travel
- FOX Float X Performance 210 x 55 mm shock
- Amflow dropper seatpost: 190 mm (M & L), 210 mm (XL), 230 mm (XXL)
Comfort & safety on the Amflow PX Carbon
Maximum comfort on the Amflow PX Carbon is provided by the combination of the FOX 36 Performance suspension fork and the FOX Float X Performance rear shock. Together, they reliably absorb heavy impacts on rough terrain while offering a sensitive, responsive feel. In addition, the bike is equipped with the SRAM S1000 Eagle Transmission rear derailleur and the SRAM XS‑1270 Eagle Transmission 12-speed cassette, delivering fast and precise gear changes, even at high speeds. The package of safety and comfort is completed by the hydraulic Magura Gustav Pro disc brake.
Properties
| Accessories: | Amflow bottle cage, torque spanner, shock pump |
|---|---|
| Battery: | Avinox integrated battery: 700 Wh |
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Brakes: | Magura Gustav Pro hydraulic disc brake, 4-piston |
| Cassette: | SRAM XS-1270 Eagle Transmission 10-52 teeth |
| Chain: | SRAM Eagle 70 Transmission Flattop |
| Charger: | Avinox Fast Charger: 12 A / 508 W |
| Colour: | Phantom Black |
| Control unit: | Avinox Wireless Controller - right & left |
| Crank: | Avinox SL cranks: 155 mm (M & L), 160 mm (XL & XXL) |
| DJI Avinox System: | M2S |
| Damper: | FOX Float X Performance 210 x 55 mm (MY 2027) | 2-position lever, custom tune, LSR adjustment, air damper |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Display: | 2 " OLED control display |
| Drive system: | DJI Avinox |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Frame: | Amflow PX Carbon Frame Phantom Black (40 adjustable geometry configurations, compatible with 27.5" & 29" rear wheel) |
| Front hub: | Aluminium, 15×110 mm thru‑axle, 2 sealed bearings, 32H, 6‑bolt |
| Front light: | Avinox e-bike headlight |
| Front wheel: | Amflow XMA-30 Mullet version 29" |
| Gearshift stages: | 12-speed |
| Grips: | Amflow Enduro Grip 2 Lock-on Grips |
| Handlebar: | Amflow Enduro aluminium handlebars (40 mm rise, 800 mm width, 35 mm diameter) |
| Item: | Amflow PX Carbon |
| Manufacturer: | Amflow |
| Model year: | 2027 |
| Motor: | Avinox M2S 2026, 250W (MAX 1300W) 130 Nm (150 Nm in boost mode) |
| Rear derailleur: | SRAM S1000 Eagle Transmission |
| Rear hub: | Aluminium, 4 sealed bearings, 12 × 148 mm thru axle, 32H, 6-hole, 4 pawls, 36T, HG |
| Rear wheel: | Amflow XMA-30 Mullet version 27.5`" |
| Rims: | Front: Aluminium 29", 30mm inner width, 32H, tubeless ready | Rear: Aluminium 27.5", 30mm inner width, 32H, tubeless ready |
| Saddle: | Amflow MTB saddle |
| Seat post: | Amflow dropper seatpost: 190 mm (M & L), 210 mm (XL), 230 mm (XXL) |
| Shift lever: | SRAM AXS Pod Controller |
| Spokes: | SAPIM E-Light |
| Stem: | Amflow mountain bike split stem | 35 mm length, 35 mm clamping |
| Suspension fork: | FOX 36 Performance 15×110mm (MY 2027) | 160 mm travel, 44 mm fork offset, GRIP damper, Sweep/LSR adjustment |
| Tyres: | Front: Schwalbe Magic Mary Radial 29 x 2.5" Gravity Pro | Rear: Schwalbe Albert Radial 27.5 x 2.5" Gravity Pro |
| Weight: | 20 kg |
Reviews 0
Login