€109.90
% €129.00 (14.81% saved)
Home delivery (Germany) 22/05/2026 - 27/05/2026
Description
With the Bosch 4A standard charger for all Smart System eBikes, you can charge your battery quickly and safely. With 4 amps of charging current, it offers an optimal compromise between fast charging performance and cell-protecting charging processes. So you and your eBike are always ready for the next tour. The standard 4A charger is compatible with all Bosch Smart System eBikes.
Features of the Bosch Smart System 4A charger
- original Bosch eBike charger
- for Bosch Smart System
- 4A charging current
- fast & battery-friendly charging
- with EU or UK mains plug
Tip: For spontaneous charging on the road and when travelling, we recommend the more compact Bosch Smart System 2A charger.
Properties
| Bosch System: | Bosch Active Line Plus from 2024 Smart System, Bosch Cargo Line 2022 - 2025 Smart System, Bosch Performance Line 2023 - 2025 Smart System, Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System, Bosch Performance Line CX Race from 2023 Smart System, Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
|---|---|
| Colour: | black |
| Compatibility: | for Bosch Performance Line CX Smart System from model year 2022 onwards |
| Drive system: | Bosch drive |
| EAN: | EU mains plug: 4054289004873 | UK mains plug: 4054289004880 |
| Incompatibility: | not compatible with older Bosch PowerTube or PowerPack batteries |
| Item: | Bosch 4A Charger - for Performance CX Smart System |
| Maker's ref. no.: | EU mains plug: EB12900000 | UK mains plug: EB12900001 |
| Manufacturer: | Bosch |
| Scope of delivery: | Charger and connection cable (220V to 240V) |
| Total length: | approx. 275 cm |
Reviews 0
Login