€189.99
% €219.99 (13.64% saved)
Home delivery (Germany) 19/05/2026 - 21/05/2026
Description
Thanks to the parallelogram technology and the double elastomer damper, the Cane Creek Thudbuster Long Travel is hard to beat in comfort for electric bikes. The elastomers can be replaced and can thus be adapted to the specific rider weight.
When installing the spring seat post, the diameter of the support and the frame must fit exactly to each other, otherwise the bicycle frame can break. If the dimensions fit together, the Cane Creek Thudbuster LT spring seatpost can be mounted easily.
Features of the Cane Creek Thudbuster LT
- Includes elastomer (medium - 60-90 kg)
- Length 27.2mm diameter - 390mm
- Length 30.9mm diameter - 420mm
- Length 31.6mm diameter - 420mm
- Aluminum support
- Weight - approx. 750g
- Suitable for e-bikes
- Bolted, hard anodized aluminum axle with flanged, PTFE-coated sliding bushings
- One-bolt saddle clamp
- Tool-free replaceable elastomer
Shorter version: Cane Creek Thudbuster ST 4 suspension seatpost
Properties
| Colour: | black |
|---|---|
| Diameter: | 27.2 mm, 30.9 mm, 31.6 mm |
| Dimensions assembled: | Minimum 142 mm, maximum 300 mm |
| Item: | Cane Creek Thudbuster LT spring seatpost |
| Manufacturer: | Cane Creek |
| Manufacturer: | Cane Creek |
| Material: | Aluminium with steel axles, bearing Teflon coated |
| Max. load capacity: | 115 kg |
| Measurements: | Lenght 345 mm(27.2mm) Lenght 375 mm(31.6mm) |
| Scope of delivery: | Support, 1 elastomer |
| Spring travel: | 90 mm |
| Suspension: | Parallelogram with double elastomer spring (replaceable) |
| Weight: | grey/blue 54 - 68 kg, blue/blue 68 - 90 kg, blue/black 90 - 115 kg |
Reviews 0
Login