€3,999.00
% €3,999.95 (0.02% saved)
On order, delivery date unknown
Description
The Conway Nyvon 8.0 CF promises sporty riding dynamics with maximum efficiency and comfort on both tarmac and gravel. Thanks to the lightweight carbon frame and carbon fork, paired with Bosch Performance SX motors and the CompactTube 400 battery, the Nyvon 8.0 CF guarantees powerful support with a low weight. The flat bar handlebar and ergonomic SQlab grips provide a sporty yet controlled ride through tight city traffic. The practical pannier holder ensures that luggage can be carried, so that even long tours can be planned. This makes the Nyvon 8.0 CF the ideal gravel e-bike for urban all-rounders and commuters as well as for nature-loving touring enthusiasts.
Features of the Conway Nyvon 8.0 CF - 2026:
- 28" carbon frame & fork
- Bosch Performance SX motor & Kiox 300 display
- Bosch CompactTube 400 Wh battery
- Shimano Cues 10-speed gears
- SATORI Horizon Bow Flat Bar handlebar, 720mm
- Curana mudguards with Atran Urban light pannier rack
- Continental Terra Adventure 50-622 tyres
Properties
| Battery: | Bosch CompactTube 400 Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brakes: | SHIMANO Cues UR300 |
| Carrier: | ATRAN Urban Light |
| Chain: | SHIMANO CN-LG500 |
| Control unit: | Bosch Mini Remote |
| Crank set: | FSA CK-220, 165 mm |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Display: | Bosch Kiox 300 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Gravel E-Bike |
| Fork: | CARBON Gravel Disc |
| Frame: | 28 " Carbon CONWAY E-Gravel Intube Bosch |
| Frame type: | Mens |
| Front light: | SUPERNOVA Mini2 |
| Grips: | SQlab 70X |
| Handlebar: | SATORI Horizon Bow (Flat Bar), 720mm |
| Manufacturer: | Conway |
| Motor: | Bosch Performance SX drive, 36 V, 250 W, 25 km/h |
| Mudguard: | CURANA C-Lite 60 |
| Rear derailleur: | SHIMANO Cues RD-U6000, 10-speed |
| Rear light: | Busch & Müller XELTEC, integrated |
| Saddle: | SELLE ROYAL SRX |
| Stand: | HEBIE 0661 |
Reviews 0
Login