€4,990.00
On order, delivery date unknown
Description
The Crussis e-Hard 11.11-PRO - 800 Wh - 2026 with aluminium frame provides both the necessary stability for demanding terrain and comfort for long distances. The hardtail is powered by the new DJI Avinox M2S MY26 motor, which delivers an impressive peak power of up to 1300 W. With a torque of 130 Nm - and up to 150 Nm in BOOST mode - it ensures powerful acceleration. Power is supplied by the DJI Avinox battery with 800 Wh. This capacity enables longer journeys and the reliable mastery of challenging routes. Charging pauses are minimised thanks to the compact 12 A Fast Charger with GaN technology and 508 W power: The battery charges from 0% to 75% in approx. 1.5 hours and reaches full capacity in 2 hours and 25 minutes. Full control while riding is guaranteed by the DJI Avinox Central Control Display with two wireless handlebar switches. These offer intuitive operation for easy selection of the support level and navigation in the menu.
Features of the Crussis e-Hard 11.11-PRO - 800 Wh - 2026
- Fully E-MTB with aluminium frame
- DJI Avinox M2S motor - 150 Newton metres
- DJI Avinox 800 Wh battery
- DJI Avinox Central Control Display
- Wireless controller left & right
- FOX Float 36 Factory Kashima 140 mm travel suspension fork
- X-Fusion Manic 30.9 telescopic seatpost
Comfort on the Crussis e-Hard 11.11-PRO - 800 Wh - 2026
The FOX Float 36 suspension fork with 140 mm travel is responsible for precise handling and absorbing bumps. The fork works reliably and ensures superior control on technical trails. The X-Fusion Manic telescopic seatpost also enables quick and easy adjustment of the riding position while riding. The SRAM GX Eagle AXS 1 x 12 rear derailleur offers precise and smooth gear changes. The hydraulic SRAM DB8 Stealth brakes with 200 mm discs front and rear provide the necessary and reliable braking power.
Properties
| Battery: | DJI Avinox battery with 800 Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Brakes: | hydraulic SRAM DB8 Stealth brakes with 200 mm discs |
| Cassette: | SRAM XS-1270 Eagle T-Type 10-52z |
| Charger: | DJI 12 A fast charger |
| Control unit: | Avinox Wireless Controller (left & right) |
| DJI Avinox System: | M2S |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Display: | DJI 2" touch OLED display Avinox DP100 |
| Drive system: | DJI Avinox |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Hardtail E-MTB |
| Frame: | Aluminium frame |
| Gearshift stages: | 12-speed |
| Manufacturer: | Crussis |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Avinox M2S 2026, 250W (MAX 1300W) 130 Nm (150 Nm in boost mode) |
| Rear derailleur: | SRAM GX Eagle AXS T-Type, 12 gears |
| Seat post: | X-Fusion Manic telescopic seatpost |
| Suspension fork: | FOX Float 36, Factory, Kashima Grip X2, 29" BOOST, 140 mm travel, 44 mm offset |
| Tyres: | MAXXIS FOREKASTER 29x2.60 |
Reviews 0
Login