€7,999.00
On order, delivery date unknown
Description
The Flyer Upstreet TR:CF 7.63 2026 is ideal for shorter distances in the city and for relaxed e-bike tours. The integrated FIT TubePack 700Wh reliably supplies you with power while riding, while you are driven by the powerful Pinion E1.12 MGU motor. The drive is a particular highlight, as it combines the motor, gearbox and electronic shifting in an all-in-one unit, while the SR Suntour Mobie34 Air fork and Selle Royal Essenza+ Moderate Eco saddle ensure comfort while riding. These components make the ride feel super comfortable, even on uneven roads. The FIT Display Comfort DSP1-L allows you to keep an eye on all data while riding. The display is operated via the FIT Remote Basic control unit.
Features of the Flyer Upstreet TR:CF 7.63 - 2026
- City electric bike with FIT system
- Pinion E1.12 MGU motor
- FIT TubePack 700Wh battery
- FIT Display Comfort + Remote Basic
- SR Suntour Mobie34 Air fork
- Flyer One Carbon Cockpit Street handlebars
- incl. Abus Bordo 6000/90 OneKey
Accessories for the Flyer Upstreet TR:CF 7.63 - 2026
The Upstreet TR:CF 7.63 2026 is factory-fitted with a luggage rack. The Flyer ONE Sport Rack II rear rack offers versatile transport options, for example for rear panniers. The Flyer ONE Carbon Cockpit Street handlebar is also installed, which ensures optimum steering precision. The city e-bike is equipped with the Flyer ONE HL-2 headlight and the Flyer RL-2 rear light to ensure that you are always visible in traffic. This means you are always clearly visible to other road users.
Properties
| ABUS OneKey System: | ABUS OneKey Plus cylinder |
|---|---|
| Battery: | FIT TubePack 700 | 700Wh, 15Ah, 48V |
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Brake: | TRP C2.3 | 4-piston |
| Carrier: | FLYER ONE Sport Rack II | compatible with MonkeyLoad |
| Charger: | FIT Fast Charger 5A 48V |
| Colour: | Jasper Green Satin | Cast Silver Gloss |
| Control unit: | FIT Remote Basic |
| Derailleur/drive type: | Hub gear - belt drive |
| Display: | FIT Display Comfort DSP1-L | 3.5" colour display |
| Drive system: | Pinion Drive |
| E-Bike Types: | Urban & City E-Bike |
| FIT E-Bike System Integration: | FIT 2.0 |
| Fork: | SR Suntour Mobie34 Air | 60mm, 15 × 110mm |
| Gear shift: | Pinion E1.12 MGU | 12-speed, Gates Carbon Drive CDX, Comfort Setup |
| Handlebar: | FLYER ONE Carbon Cockpit Street | 700mm |
| Headlights: | FLYER ONE HL-2 | 100 lux, with automatic LED daytime running light |
| Item: | Flyer Upstreet TR:CF 7.63 - 2025 |
| Item weight: | without battery: 22.8kg | with battery: 27.6kg |
| Lock: | Abus Bordo 6000/90 | OneKey keyed alike | Abus Plus cylinder |
| Manufacturer: | Flyer |
| Material: | Carbon |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Pinion E1.12 MGU |
| Mudguard: | HEBIE Alumee FLYER Design | 72mm |
| Permissible total weight: | 150 kg |
| Pinion Drive System: | Pinion E1.12 MGU |
| Rear light: | FLYER RL-2 |
| Saddle: | Selle Royal Essenza+ Moderate |
| Seat post: | Satori Xopic2 Suspension | 31.6mm |
| Side stand: | Ursus Mooi+ U-Mount |
| Size: | M, L, XL |
| Stem: | FLYER ONE Carbon Cockpit Street | 95mm |
| Support: | up to 25 km/h |
| Tyres: | Schwalbe Johnny Watts | 29 × 2.35 (60- 622) |
| Wheel size: | 29" |
Reviews 0
Login