€16.00
Home delivery (Germany) 19/05/2026 - 21/05/2026
Product number:
10801-003
GTIN/EAN:
4713170247293
Manufacturer:
FSA
Manufacturer number:
W1086
Description
The FSA chain guard protects the chainring of your eBike from dirt. This prevents dirt from getting into the chainring and the eBike chain. The guard is suitable for chainrings with 36-46 teeth. It has a 104 mm bolt circle and is compatible with various Bosch, Yamaha, Fazua and TQ motors.
Features of the FSA chain guard LK 104mm for Bosch/Yamaha/Fazua/TQ
- protects chainring & chain from dirt
- for chainrings with 36-46 teeth
- 104mm bolt circle
- compatible with various motors
- original FSA spare part
Compatible motors of the FSA chain guard LK 104mm
- Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System
- Bosch Performance Line from 2023 Smart System
- Bosch Active Line from 2024 Smart System
- Bosch Active Line Plus from 2024 Smart System
- Yamaha PW-X3
- Yamaha PW-S2
- Yamaha PW-X2
- Yamaha PW ST
- Yamaha PW TE
- Yamaha PW CE
- Fazua Ride 60
- TQ HPR50
Properties
| Bolt circle diameter: | 104 mm |
|---|---|
| Bosch System: | Bosch Active Line Plus from 2024 Smart System, Bosch Active Line from 2024 Smart System, Bosch Performance Line 2023 - 2025 Smart System, Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Chainring mount: | 4-arm 104 mm bolt circle |
| Colour: | black |
| Compatibility: | compatible with Bosch, Yamaha, Fazua & TQ motors |
| Drive system: | Bosch drive, Fazua drive, TQ drive, Yamaha drive |
| EAN: | 10801-001: 4710243881712 | 10801-002: 4713170248764 | 10801-003: 4713170247293 |
| Fazua System: | Fazua Ride 60 |
| Item: | FSA chain guard LK 104mm for Bosch/Yamaha/Fazua/TQ |
| Maker's ref. no.: | 10801-001: W1145/38000364017050 | 10801-002: W1036/38000289006050 | 10801-003: W1086/38000283006050 |
| Manufacturer: | FSA |
| Material: | Aluminium |
| Number of teeth: | Suitable for chainrings from 36 to 46 teeth |
| Scope of delivery: | 1x FSA chain guard |
| TQ System: | TQ-HPR50 |
| Variants: | 10801-001: 36-38 teeth | 10801-002: 40-42 teeth | 10801-003: 44-46 teeth |
| Yamaha System: | Yamaha PW-S2, Yamaha PW-ST, Yamaha PW-TE, Yamaha PW-X2, Yamaha PW-X3 |
Reviews 0
Login
No reviews found. Share your insights with others.