€3,999.00
Home delivery (Germany) 21/05/2026 - 26/05/2026
Description
With the Haibike Trekking 6.5 2025, you get a trekking electric bike with high-quality components that is ideal for commuting and longer tours. The Bosch Performance Line CX Gen5 Smart System motor forms the centrepiece of the e-bike. This powerful drive provides reliable support up to a speed of 25 km/h. In addition, the Bosch PowerTube 600Wh battery integrated in the down tube ensures a long range and long riding pleasure on all your tours. When riding over uneven terrain, the SR Suntour Mobie34 DS fork optimally cushions the Haibike Trekking 6.5. At the same time, the Shimano MT410 brakes ensure that you can brake quickly and safely in any situation. The Bosch Kiox 300 display and the Bosch LED remote are located on the handlebars. This allows you to keep an eye on all important data such as speed and fitness data while riding. You can use the control unit to conveniently navigate through the display and activate the light and push assist.
Features of the Haibike Trekking 6.5 - 2026
- Trekking e-bike with Bosch Smart System
- Bosch Performance Line CX Gen5 motor
- Bosch PowerTube 600Wh battery
- Bosch Kiox 300 + LED Remote
- 27.5" aluminium frame
- SR Suntour Mobie34 DS fork
- Shimano MT410 brakes
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 600Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 600 Wh - 699 Wh |
| Bosch E-Bike System: | Bosch Smart System |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT410 180mm |
| Brake lever: | Shimano BL-MT402-3A |
| Carrier: | System luggage carrier, MIK |
| Chain: | Shimano CN-LG500 9-11s |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4Ah |
| Colour: | toffee/sand/silver glossy |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Display: | Bosch Kiox 300 + LED Remote |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Cross E-Bike, Trekking E-Bike |
| Fork: | SR Suntour Mobie34 DS | steel spring, 100mm |
| Frame: | 27.5" aluminium frame |
| Front hub: | Shimano HB-TC500-15-B 15x110 mm, 32H |
| Gear shift: | Shimano Cues U6000 10-speed |
| Grips: | XLC Comfort Grip Set VLG-1752D2 |
| Handlebar: | XLC Topflat, 720 mm |
| Handlebar diameter: | 31.8 mm |
| Headlights: | Trelock Skybeamer 300 |
| Headset: | Cane Creek Viscoset |
| Item: | Haibike Trekking 6.5 - 2026 |
| Maker's ref. no.: | 10244-001: 45432530 | 10244-002: 45432540 | 10244-003: 45432550 | 10244-004: 45432560 |
| Manufacturer: | Haibike |
| Material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch Performance Line CX Gen5 | 250W, 25km/h, 85Nm |
| Mudguard: | Curana Apollo 70, aluminium |
| Permissible total weight: | 150 kg |
| Rear hub: | Shimano FH-TC500-HM-B 12x148 mm, 32H |
| Rear light: | Spanninga Aerline 2.0 Brake |
| Rims: | Schürmann YAK Disc 25-584 32H |
| Saddle: | Selle Royal Essenza+ |
| Seat post: | Limotec A1H Dropper |
| Shift lever: | Shimano Cues U6000 Rapidfire |
| Side stand: | XLC Mooi 18 mm |
| Size: | S = 40cm | M = 45cm | L = 50cm | XL = 55cm |
| Spring travel: | Front: 100mm |
| Stem: | XLC Trekking CAT2 |
| Tyres: | Schwalbe Johnny Watts w/ reflective line, 60-584 |
Reviews 0
Login