€34.90
% €45.95 (24.05% saved)
Home delivery (Germany) 12/05/2026 - 15/05/2026
Description
Universal handlebar adapter especially for e-bikes with handlebar diameter of 22 - 26 mm, as well as for diameter 31,8 mm. No matter if bag, basket or card holder - on the robust Klick Fix E-Bike handlebar adapter E you can attach the desired accessories very simply and quickly.
The KLICKfix E-Bike handlebar adapter is especially for E-Bikes. The extra wide mounting bracket encloses the display without having to remount it. The accessory can also be ordered with or without a lock.
Easy to remove from the e-bike by simply pressing the red button (on the model with a lock, by unlocking it beforehand). Even with heavier bags up to a maximum total weight of 7 kg, the adapter sits firmly and securely on the handlebars thanks to the patented rope support. The adapter can be adapted to the different conditions on the wheel. Various spacers, mounting bases and clamp sizes allow mounting on almost all wheels.
The handlebar adapter offers the widest range of accessories. Accessories from different model years and bag manufacturers that support the KlickFix system, e. g. also Vaude, fit without any problems.
Compatible with the following displays:
- Bosch Intuvia and Bosch Nyon Display
- central mounted Panasonic-Display
- central mounted Impulse Display on stem clamp
Technical features of the KLICKfix E-Bike handlebar adapter E:
Properties
| Colour: | black |
|---|---|
| Item: | Rixen & Kaul KlickFix handlebar adapter E |
| Item number: | Handlebar adapter E - 0211EBHandlebar adapter E with lock - 0211EBL |
| Manufacturer: | KlickFix |
| Manufacturer: | Rixen & Kaul |
| Max. load capacity: | 7 kg |
| Measurements: | 78 mm |
| Options: | without or with lock |
| Outer dimension clamp to clamp: | 110 mm |
| Scope of delivery: | Adapter with mounting set, clamps for all normal and oversize handlebars |
| Weight: | approx. 200 gram |
Reviews 0
Login