€3,499.00
Home delivery (Germany) 27/04/2026 - 29/04/2026
Description
With the KTM Macina Cross CX 610 - 2025 you get a versatile all-rounder. The Cross eBike combines the practical features of a trekking bike with sporty components. This makes it ideal for both daily city commuting and sporty eBike tours at the weekend. You are powerfully supported by the Bosch Performance Line CX Gen5 motor, while the Bosch PowerTube 600Wh in the down tube provides the Macina Cross 610 with the necessary power. Furthermore, rides outside the city on forest or gravel paths pose no problems for the cross eBike. The built-in Suntour NX1-Coil LO fork optimally absorbs light impacts so that you always have a good riding experience. At the same time, the Shimano MT200 2-piston brake provides the necessary safety. This allows you to brake quickly and safely in any situation. You can read your ride data via the Bosch Purion 200 mounted on the handlebar, which combines display and remote in 1 control unit.
Features of the KTM Macina Cross CX 610 - 2025
- Cross eBike with Bosch Smart System
- Bosch Performance Line CX Gen5 motor
- Bosch PowerTube 600Wh battery
- Bosch Purion 200 display & remote
- Suntour NX1-Coil LO suspension fork
- Shimano MT200 2-piston brake
- KTM Line Elegance Suspension seatpost
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 600Wh Smart System |
|---|---|
| Battery capacity: | 600 Wh - 699 Wh |
| Bosch E-Bike System: | Bosch Smart System |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT200 / MT200 2-piston |
| Cassette: | Shimano HG400-8 / 11-40 |
| Chain: | Shimano HG40-8 |
| Charger: | Bosch Compact Charger 2A |
| Colour: | BURNT ORANGE MATT |
| Crank: | KTM E-Race ISIS 170mm Q2 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / EM300 CL 160 magnet |
| Display: | Bosch PURION 200 Display & Remote |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Cross E-Bike, Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NX1 coil LO 63mm |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens |
| Grips: | KTM Comp Ergo Lock |
| Handlebar: | KTM Comp low rizer 640mm |
| Item: | KTM Macina Cross CX 610 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch Performance Line CX Gen5 Smart System | BDU3840, 25km/h, 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal VP-195E alloy |
| Rear derailleur: | Shimano Acera M3020-8 SGS |
| Saddle: | Selle Royal Essenza Athletic |
| Seat post: | KTM Line Elegance Suspension 30.9/300 |
| Shift lever: | Shimano Altus M315-8 display |
| Side stand: | KTM 28" bike stand, adjustable |
| Spring travel: | Front: 63mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° ICR |
| Tyres: | Schwalbe Smart Sam SBC K-Guard 47-622 Reflex |
| Weight: | 23.3 kg |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano Deore M6000 |
Reviews 0
Login