€3,599.00
Home delivery (Germany) 21/05/2026 - 26/05/2026
Description
The KTM Macina Cross CX 625 PTS 2025 is a sporty trekking eBike that allows you to get on and off comfortably thanks to its low step-through. The Bosch Performance Line CX Gen5 motor provides powerful support during your rides. At the same time, the Bosch PowerTube 625Wh battery supplies the bike with the necessary power. With the Macina Cross CX 625 PTS, you can ride on even surfaces such as tarmac as well as off-road terrain such as light forest and field paths. This is made possible by the Schwalbe Smart Sam tyres. Together with the Suntour NX1-Coil LO suspension fork, these offer you stability and safety. Furthermore, you can always keep an eye on all your journey data via the Bosch Purion 200. The display is attached to the KTM Comp Low Rizer handlebar and shows you data such as your current speed, support level and battery status. It also serves as a control unit, which you can use to activate the lights and the push assist, among other things.
Features of the KTM Macina Cross CX 625 PTS - 2025
- Cross eBike with Bosch Smart System
- Bosch Performance Line CX Gen5 motor
- Bosch PowerTube 625Wh battery
- Bosch Purion 200 display & remote
- Schwalbe Smart Sam tyres
- Suntour NX1-Coil LO suspension fork
- KTM Comp Low Rizer handlebars
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 625Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 600 Wh - 699 Wh |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT200 / MT200 2-Piston |
| Cassette: | Shimano HG400-8 / 11-40 |
| Chain: | Shimano HG40-8 |
| Charger: | Bosch COMPACT Charger 2A |
| Colour: | DIAMOND BLACK MATT (SILVER) |
| Control unit: | Bosch PURION 200 Display & Remote |
| Crank: | KTM E-COMP ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / EM300 CL 180 magnet |
| Display: | Bosch PURION 200 Display & Remote |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Cross E-Bike, Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NX1 coil LO 63mm |
| Frame: | Macina PTS Offroad 27.5" Al 6061 PT625Wh Bosch Gen.4/T-1270 |
| Frame type: | Step-through |
| Grips: | KTM COMP Ergo Lock |
| Handlebar: | KTM COMP low rizer 640mm |
| Item: | KTM Macina Cross CX 625 PTS - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3741 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal VP-195E alloy |
| Rear derailleur: | Shimano Acera M3020-8 SGS |
| Saddle: | Selle Royal Essenza Athletic |
| Seat post: | KTM COMP 30.9/300 |
| Shift lever: | Shimano Altus M315-8 display |
| Side stand: | KTM 28" adjustable |
| Spring travel: | 63 mm |
| Stem: | KTM COMP 17° |
| Tyres: | Schwalbe Smart Sam SBC K-Guard 47-622 Reflex |
| Weight: | approx. 24.9 kg |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 32H 100-5QR Ryde Rival Sport 32H 622x25C DT Champion 2.0 black |
Reviews 0
Login