€5,999.00
Home delivery (Germany) 24/04/2026 - 28/04/2026
Description
The KTM Macina Every 820 Belt - 2026 is the perfect companion for riders who enjoy exploring off-road routes, whether it is a long holiday tour or a quick weekend outing. The Bosch Performance Line CX Gen5 motor provides powerful support, while the integrated Bosch PowerTube 800 Wh battery ensures ample energy supply for extended rides. Mounting and dismounting is especially comfortable thanks to the step-through frame design. In addition to this comfort, the Macina Every 820 Belt features the Enviolo Automatiq hub gear combined with the Gates Carbon Drive system. This setup allows seamless and fully automatic shifting, so you can enjoy your ride to the fullest. Your riding data is displayed on the handlebar-mounted Bosch Kiox 500 Display, which shows key information such as current speed, support level, and battery status at a glance. Control of the display is managed via the Bosch LED Remote.
Features of the KTM Macina Every 820 Belt - 2026
- Hardtail e-bike with Bosch Smart System
- Bosch Performance Line CX Gen5 motor - 90 Nm
- Bosch PowerTube 800 Wh battery
- Bosch Kiox 500 & LED Remote
- Enviolo Automatiq hub gear
- Suntour Mobie34-E Air 29" suspension fork
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston |
| Carrier: | KTM tour 60 (snap-it 2.0 + monkeyload) childseat+rack clip |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A |
| Colour: | MACHINE GREY (SILVER+BLACK) |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-TEAM2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Hub gear - belt drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 180 / RT66 6bolt 180 |
| Display: | Bosch KIOX 500 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Hardtail E-MTB, Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour Mobie34-E Air 29" 2CR 80mm 15AH2 taper |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 PTS800 Bosch BDU38 /T-5250 |
| Frame type: | Step-through |
| Front light: | Litemove AE-200 170-200Lux HighBeam |
| Grips: | Ergon GP1 Evo |
| Item: | KTM Macina Every 820 Belt - 2026 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VPE-527 alloy |
| Permissible total weight: | 149 kg |
| Rear derailleur: | Enviolo Trekking hub gear |
| Rear light: | B&M Dart brex |
| Saddle: | Selle Royal On Open |
| Seat post: | KTM COMP II dropper internal travel adjust. 30.9 T:125 |
| Side stand: | KTM 28" adjustable MY2025 |
| Spring travel: | 80 mm |
| Tyres: | Schwalbe Johnny Watts Perf. DD RaceGuard Folding 60-622 Reflex |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | front: KTM Line - DT Swiss 370 CL 32H 110/15TA DT Swiss U663 32H 622x30TC DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Enviolo Trekking Hub 380% DT Swiss U663 32H 622x30TC DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login