€4,999.00
Home delivery (Germany) 30/04/2026 - 05/05/2026
Description
The KTM Macina Gran 810 ABS 29 2025 is a sporty trekking eBike that impresses with its high-quality equipment and comfort. It is powered by the Bosch Performance CX motor. This provides powerful support up to 25 km/h. At the same time, the integrated Bosch PowerTube 800Wh battery ensures an impressive range. The Magura MT C ABS 4-piston brake contributes to safety. This allows you to brake quickly and safely in any situation. As an additional safety feature, the Macina Gran 810 ABS 29 has an integrated anti-lock braking system (ABS). This prevents the front wheel from locking and thus avoids any possible slipping. While riding, you can always keep an eye on your riding data via the Bosch Kiox 500 display. Speed, battery status and kilometres travelled can be read off here, among other things. The display is controlled using the Bosch LED Remote. The KTM Light 60 luggage rack is located on the rear wheel of the trekking eBike . You can easily attach your panniers here for your eBike tours.
eBike24 recommends: The Macina Gran 810 ABS 29 is ideal for people who like to go on leisurely trekking tours.
Features of the KTM Macina Gran 810 ABS 29 - 2025
- Bosch Performance CX
- Bosch PowerTube 800Wh
- Brake with anti-lock braking system (ABS)
- Bosch Kiox 500 & LED Remote
- KTM Light 60 luggage rack
- Suntour Mobie34 Air 29" fork
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Magura MT C ABS 4-piston |
| Carrier: | KTM Light 60 (Snap-it 1.0) |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | KMC e11 Sport EPT eBike |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | TERRA |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-Team ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Magura MDR-C CL 180 / MDR-C CL 180 |
| Display: | Bosch KIOX 500 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Cross E-Bike, Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour Mobie34 Air 29" 2CR 80mm 15QLC taper |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 |
| Frame type: | Step-through |
| Front light: | B&M IQ-XS 100-150Lux HighBeam |
| Grips: | Ergon GP1 SD |
| Handlebar: | Ergotec Lady Town 630mm |
| Item: | KTM Macina Gran 810 ABS 29 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Mudguard: | SKS A69R PET Trek 28" Rear |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8130-11 LG shadow+ |
| Rear light: | B&M Dart brex |
| Saddle: | Selle Royal Lookin Lady 3D |
| Safety features: | with anti-lock braking system (ABS) |
| Seat post: | KTM Line Dropper + Suspension 30.9 |
| Shift lever: | Shimano Deore XT M8130-11 LG |
| Side stand: | KTM 28" bike stand, adjustable |
| Spring travel: | Front: 80mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° ICR |
| Tyres: | Schwalbe Al Ground Perf. RaceGuard 60-622 Reflex |
| Weight: | 28.5 kg |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano Deore M6010 / KTM Line - Shimano Deore M5100 |
Reviews 0
Login