€4,599.00
Home delivery (Germany) 30/04/2026 - 05/05/2026
Description
With the KTM Macina Gran 820 ABS 29 2025, you get a practical trekking eBike with high-quality equipment that is optimally designed for leisurely tours. You are reliably supported by the built-in Bosch Performance Line CX motor. At the same time, the Bosch PowerTube 800Wh battery integrated in the down tube supplies the bike with the necessary power. You can read your ride data on the Bosch Intuvia 100 display mounted on the handlebars. This allows you to keep an eye on data such as your current speed, battery status and kilometres travelled while riding. The display is controlled via the Bosch LED Remote.
Features of the KTM Macina Gran 820 ABS 29 - 2025
- Trekking eBike with eBike Smart System
- Bosch Performance Line CX motor
- Bosch PowerTube 800Wh battery
- Bosch Intuvia 100 & LED Remote
- Magura MTC brakes with anti-lock braking system
- Suntour Mobie34 Air 29" suspension fork
- Busch and Müller lights
Comfort & safety of the KTM Macina Gran 820 ABS 29 - 2025
Comfort is a top priority on the KTM Macina Gran 820 ABS 29. Getting on and off the bike is very comfortable and convenient thanks to the low step-through. But the equipment also leaves nothing to be desired. For example, you can attach your panniers to the KTM Light 60 luggage rack and stow your belongings safely. An essential safety feature on the Macina Gran 820 ABS 29 is the Magura MTC brake with integrated anti-lock braking system (ABS). This ensures stability and safe braking by preventing the front wheel from locking. This prevents you from slipping when braking hard. Furthermore, you are always clearly visible to other road users thanks to the built-in Busch and Müller lighting.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch E-Bike System: | Bosch Smart System |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Magura MTC ABS 4-Piston |
| Carrier: | KTM light 60 (snap-it 1.0) |
| Cassette: | Shimano LG600-10 / 11-43 |
| Chain: | Shimano LG500 |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A |
| Colour: | MACHINE GREY (SILVER+GREY) |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-COMP ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Magura MDR-C CL 180 / MDR-C CL 180 |
| Display: | Bosch Intuvia 100 display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Urban & City E-Bike |
| Fork: | Suntour Mobie34 Air 29" 2CR 80mm 15QLC taper |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 PT800 Bosch BDU38 / T-5940 |
| Frame type: | Step-through |
| Front light: | B&M Myc 50Lux |
| Grips: | Ergon GP1 SD |
| Handlebar: | Ergotec Lady Town 630mm |
| Item: | KTM Macina Gran 820 ABS 29 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Rear derailleur: | Shimano Deore M5130-10 LG shadow+ |
| Rear light: | B&M Toplight 2C |
| Saddle: | Selle Royal Essenza |
| Seat post: | KTM Line Elegance suspension 30.9/300 |
| Shift lever: | Shimano Deore M5130-10 LG display |
| Side stand: | KTM 28" adjustable |
| Spring travel: | 80 mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° ICR |
| Tyres: | Schwalbe Al Ground Perf. RaceGuard 60-622 Reflex |
| Weight: | approx. 28.1 kg |
| Wheel size: | 29" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano TC500 CL 32H 100-15TA Ryde Rival30 32H 622x30C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Shimano Deore M5100 CL 32H 135-5QR Ryde Rival30 32H 622x30C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login