€3,499.00
% €3,999.00 (12.5% saved)
Home delivery (Germany) 23/04/2026 - 27/04/2026
Description
The KTM Macina Gravelator SX 20 is the perfect companion for limitless adventures. Whether on unpaved paths, challenging passages or long tours on tarmac - this e-gravel bike offers the perfect combination of power, comfort and reliability. Equipped with the powerful Bosch Performance Line SX motor and a 400 Wh battery, the Macina Gravelator SX 20 has a decent range and provides effortless support even on steep climbs. The precise Shimano GRX 11-speed gear system ensures smooth power transmission and allows you to master any challenge with ease.
Features of the KTM Macina Gravelator SX 20 - 2025:
- Aluminium gravel frame with X-Strada carbon fork
- Motor: Bosch Performance Line SX, 55 Nm
- Bosch CompactTube 400 Wh
- Mini remote control unit
- Shimano CUES U6000 11-speed
- Schwalbe G-One Bite Perf. RaceGuard tyres 40-622
Properties
| Battery: | Bosch CompactTUBE 400 Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brake: | Shimano CUES BL-U6030 / U6030 2-Piston |
| Cassette: | Shimano LG400-10 / 11-48 |
| Chain: | Shimano LG500 |
| Charger: | Bosch Compact Charger 2A |
| Colour: | OXYGEN GREEN (FRESH ORANGE) |
| Control unit: | Bosch Mini Remote Dropbar |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Gravel E-Bike |
| Fork: | X-Strada Gravel Perf. carbon w/mountings F14 |
| Frame: | Macina Gravelator Alloy 6061 CPT400 Bosch BDU31 / R-4350 |
| Frame type: | Mens |
| Gear shift: | Shimano CUES U6000-11/10 LG shadow+ |
| Handlebar: | KTM Team Gravel 16° |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX BDU3144 - 25 km/h / 55 Nm |
| Saddle: | Selle Royal SRX |
| Tyres: | Schwalbe G-One Bite Perf. RaceGuard TLE 40-622 |
| Weight: | 16.7 kg |
Reviews 0
Login