€5,999.00
On order, delivery date unknown
Description
With the KTM Macina Kapoho 8971, your focus remains on the trail. With the electronic Shimano Cues Di2 11-speed drivetrain, the system will do the shifting for you in the future. Thanks to the 800 Wh PowerTube battery and ConnectModule, you can also leave the fear of a flat battery or theft at home. The all-round carefree package is rounded off by a proven and durable aluminium frame and the Shimano 4-piston disc brake. For the motor, the Macina Kapoho 8971 relies on the latest generation of the Performance Line CX motor. This is quieter and provides less resistance from 25 km/h than its predecessors.
Features of the KTM Macina Kapoho 8971 2025
- Enduro E-MTB Fully
- 160 mm Fox suspension
- Bosch Performance Line CX Gen.5 motor
- 800 Wh Bosch PowerTube battery
- Electric Shimano Cues Di2 11-speed drivetrain
- ConnectModule pre-installed
eBike24 recommends: The KTM Macina Kapoho is ideal for those who are looking for long-lasting trail fun and want to worry less about shifting gears.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano Deore M6100 / M6120 4-piston |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | CHAI KMC e11 SPORT EPT /118 w/LINK |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | OLIVE PEARL |
| Control unit: | Bosch Mini Remote Flatbar |
| Crank: | KTM E-Trail2 ISIS 160mm Q12 |
| Damper: | FOX Float X Performance 2Pos 250x70 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 203 / RT64 CL 180 |
| Display: | Bosch PURION 400 display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Fork: | FOX 36 Float 29" Rhythm eBike 160mm 15x110 |
| Frame: | Macina Kapoho Dimmix Alloy 6061 SLL-E |
| Frame type: | Mens |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GE10 |
| Handlebar: | KTM Team II Trail35 rizer25 800mm |
| Item: | KTM Macina Kapoho 8971 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VPE-527 alloy |
| Rear derailleur: | Shimano CUES Di2 U8050-11 SGS shadow |
| Saddle: | Selle San Marco Ground Short Open Fit Narrow |
| Seat post: | KTM Comp II Dropper internal 34.9 |
| Shift lever: | Shimano Di2 EN605 wireless |
| Spring travel: | Front: 160mm | Rear: 160mm |
| Stem: | KTM Team II Trail35 |
| Tyres: | Maxxis Minion DHF 3C-MaxxTerra 63-622 | Maxxis Minion DHR 3C-MAxxTerra 65-584 |
| Weight: | 27.4 kg |
| Wheel size: | 29" / 27.5" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano TC500B CL |
Reviews 0
Login