€5,699.00
On order, delivery date unknown
Description
With the KTM Macina Kapoho 8972 2025, you get a state-of-the-art e-mountainbike with high-quality equipment. The drive is provided by the Bosch Performance CX motor, which provides powerful support up to a speed of 25 km/h. In combination with the Bosch PowerTube 800Wh, you can achieve impressive ranges. The Bosch Purion 200 is located on the handlebar and is a display and control unit in one. While riding, you can read data such as speed, battery status and the current support level here. The KTM e-mountainbike is particularly suitable for trails and uneven routes. For this reason, it has full suspension. This is ensured by the FOX Float X Performance damper and the FOX 36 Float 29" Rhythm fork. Another component of the KTM Macina Kapoho 8972 is the Bosch Connect Module, which allows you to track the location of your eBike.
eBike24 recommends: The Macina Kapoho 8972 is a powerful e-MTB that impresses with its high-quality components. It is ideal for people who are frequently out and about on trails.
Features of the KTM Macina Kapoho 8972 - 2025
- Bosch Performance CX
- Bosch PowerTube 800Wh
- Bosch Purion 200 (display & control unit)
- Bosch Connect Module
- FOX Float X Performance damper
- FOX 36 Float 29" Rhythm fork
- Shimano Deore M6100-12 cassette
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Tektro HD-M750 / E730 4-piston |
| Cassette: | Shimano Deore M6100-12 / 10-51 |
| Chain: | Shimano M6100-12 |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | GOLDEN DUST MATT |
| Crank: | KTM E-Trail2 ISIS 160mm Q12 |
| Damper: | FOX Float X Performance 2Pos 250x70 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Tektro TR-45 2.3mm CL 203 / TR-45 2.3mm CL 180 |
| Display: | Bosch PURION 200 Display & Remote |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Fork: | FOX 36 Float 29" Rhythm eBike 160mm 15x110 |
| Frame: | Macina Kapoho Dimmix Alloy 6061 SLL-E |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GA20 |
| Handlebar: | KTM Team II Trail35 rizer25 800mm |
| Item: | KTM Macina Kapoho 8972 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VPE-527 alloy |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+ |
| Saddle: | Selle San Marco GND Supercomfort |
| Seat post: | KTM Comp II Dropper internal 34.9 |
| Shift lever: | Shimano Deore M6100-12 |
| Spring travel: | Front: 160mm | Rear: 160mm |
| Stem: | KTM Team II Trail35 |
| Tyres: | Continental Kryptotal F TL 60-622 | Continental Kryptotal R TL 65-584 |
| Weight: | 27.4 kg |
| Wheel size: | 29" / 27.5" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano TC500B CL / KTM Line - Shimano TC600B CL |
Reviews 0
Login