€5,699.00
On order, delivery date unknown
Description
The KTM Macina Kapoho Elite is your entry into the world of carbon e-MTBs. Benefit from a unique riding experience, extreme stability and minimum weight thanks to premium carbon. Paired with the 160 mm suspension and E4 categorisation, you are ideally equipped for demanding trails. You are supported by the Bosch Performance Line CX in its 5th generation. The Kapoho Elite gets you to your destination quietly and with pleasant pedalling behaviour from 25 km/h and without assistance. And with the huge 800 Wh battery, this can also be a little further away. The Bosch ConnectModule provides additional safety. The GPS tracker sounds the alarm as soon as your beloved Kapoho Elite moves unexpectedly.
Features of the KTM Macina Kapoho Elite 2025
- Premium carbon E-Fully
- Bosch Performance Line CX Gen.5
- Bosch PowerTube 800 Wh removable
- Bosch ConnectModule GPS tracker
- Fox Float X Performance damper
- RockShox Psylo Silver fork
- Shimano Deore XT 12-speed drivetrain
eBike24 recommends: The KTM Macina Kapoho Elite is perfect for those who want to take the next step in E-MTB - 160 mm travel, premium carbon, Bosch Perf. CX Gen.5.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano M4100 / MT420 4-piston |
| Cassette: | Shimano Deore M6100-12 / 10-51 |
| Chain: | Shimano M6100-12 |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | BURNT ORANGE |
| Control unit: | Bosch Mini Remote Flatbar |
| Crank: | KTM E-Trail2 ISIS 160mm Q12 |
| Damper: | FOX Float X Performance 2Pos 250x70 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 203 / RT64 CL 180 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Fork: | RockShox Psylo Silver RC 29" 160mm 15x110 |
| Frame: | Macina Kapoho Dimmix Perf. Carbon SLL-E |
| Frame type: | Mens |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GE10 |
| Handlebar: | KTM Team II Trail35 rizer25 800mm |
| Item: | KTM Macina Kapoho Elite - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VPE-527 alloy |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+ |
| Saddle: | Selle San Marco Ground Short Open Fit Narrow |
| Seat post: | KTM Comp II Dropper internal 34.9 |
| Shift lever: | Shimano Deore M6100-12 |
| Spring travel: | Front: 160mm | Rear: 160mm |
| Stem: | KTM Team II Trail35 |
| Tyres: | Maxxis Minion DHF 3C-MaxxTerra 63-622 | Maxxis Minion DHR 3C-MAxxTerra 65-584 |
| Weight: | 25.9 kg |
| Wheel size: | 29" / 27.5" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano TC500B CL |
Reviews 0
Login