€10,999.00
On order, delivery date unknown
Description
The KTM Macina Prowler Exonic is the ultimate full-suspension eMTB made of carbon for demanding off-road adventures. Equipped with the latest Bosch Performance CX motor generation and a powerful 800 Wh Powertube battery, it offers powerful support and long ranges. The FOX 38 Float 29" Factory suspension fork with 180 mm travel and the FOX DHX Factory damper ensure first-class control and damping on any terrain. With the precise SRAM XX Eagle 12-speed drivetrain, you'll experience perfect gear changes and maximum efficiency. The Macina Prowler Exonic is ready to take on and master any challenge!
Features of the KTM Macina Prowler Exonic - 2025:
- Macina Prowler Dimmix Perf. carbon frame
- Bosch Perf. CX drive Smart System (BDU3840)
- Bosch Mini Remote + Purion 400 display
- Bosch Powertube 800 Wh battery
- Sram XX Eagle 12-speed drivetrain
- FOX 38 Float 29" Factory eBike 180mm suspension fork
- FOX DHX Factory 170 mm damper
- Schwalbe Magic Mary Evo SuperTrail - TLE 65-622 (front)
- Schwalbe Big Betty Evo SuperGravity - TLE 65-584 (rear)
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Mini Remote Flatbar de Bosch |
| Cassette: | SRAM XX T-Type XS-1297 / 10-52 |
| Chain: | SRAM XX Eagle T-Type 12s |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | FRESH'BURNT ORANGE+ BLACK MATT |
| Control unit: | Bosch Mini Remote Flatbar |
| Crank: | SRAM XX T-Type E-MTB 165 mm ISIS |
| Damper: | FOX DHX Factory 250x75 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Magura MDR-P CL 203 / MDR-P CL 180 |
| Display: | Bosch PURION 400 display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Fork: | FOX 38 Float 29" Factory eBike 180mm 15x110 |
| Frame: | Macina Prowler Dimmix Perf. Carbon SLL-E |
| Frame type: | Mens |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GE10 |
| Handlebar: | KTM Prime Trail35 Carbon rizer20 800mm |
| Item: | KTM Macina Prowler Exonic - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VP-539 nylon |
| Rear derailleur: | SRAM XX Eagle Transmission 12speed |
| Saddle: | Fizik Terra Aidon X3 SAlloy |
| Seat post: | RockShox Reverb AXS Wireless |
| Shift lever: | SRAM POD Ultimate AXS Controller |
| Spring travel: | Front: 180mm | Rear: 170mm |
| Stem: | KTM Team II Trail35 |
| Tyres: | Schwalbe Magic Mary Evo SuperTrail TLE 65-622 | Schwalbe Big Betty Evo SuperGravity TLE 65-584 |
| Weight: | 24.9 kg |
| Wheel size: | 29" / 27.5" |
| Wheels: | DT Swiss HXC 1200 SPLINE CL |
Reviews 0
Login