€2,499.00
% €3,199.00 (21.88% saved)
Home delivery (Germany) 27/04/2026 - 29/04/2026
Description
With the KTM Macina Race 572 the robust 27.5" inch hardtail frame and the Bosch mid-engine are one heart and soul. The robustness of the frame and the powerful Performance Line CX technology make mountain bike adventures come true. Solid components from Shimano, Suntour and Schwalbe, round out the MTB package. In addition, it has an optimal price-performance ratio, considering the high-quality equipment.
Features of the KTM Macina Race 572 - 2024:
- 27.5" MTB hardtail aluminum frame.
- Bosch Performance Line CX drive, 85 Nm
- Bosch Powertube battery, 500 Wh
- Shimano Alivio M3100 9-speed rear derailleur
- Schwalbe Smart Sam tires 57-584
- Bosch Purion display
- Suntour XCM 32 steel suspension fork with 100 mm travel
Ebike24 recommends: The KTM Macina Race 572 is the ideal e-mountain bike for beginners. The sporty look of the 27.5 inch MTB frame and the concentrated Bosch power will turn every tour into a true adventure.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 500 Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 500 Wh or more |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2020 - 2022 |
| Brake: | Shimano MT200 / MT200 2-Piston |
| Cassette: | Shimano HG201-9 / 11-36 |
| Chain: | Shimano E6070-9 e-bike |
| Charger: | Bosch Compact Charger - 2A |
| Colour: | Elderberry matt (black+orange) |
| Control unit: | Bosch Purion Display |
| Crank: | KTM E-COMP ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / EM300 CL 180 |
| Display: | Bosch Purion Display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Hardtail E-MTB |
| Fork: | Suntour XCM 32 coil 27.5" NLO 100mm 15x100 taper |
| Frame: | Macina MTB 27.5" Aluminum 6061; PT500Wh Bosch Gen.4 / M-1776 |
| Frame type: | Mens |
| GPS: | No - Bosch ConnectModule Ready |
| Grips: | KTM Comp Lock |
| Handlebar: | KTM Comp rizer15 700mm |
| Headset: | KTM Team drop/in 1.1/8"-1.5" |
| Item: | KTM Macina Race 572 2024 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2024 |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.4 - 85 Nm |
| Pedal: | MTB-Pedal VP-195E Aluminum |
| Permissible total weight: | 141 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Alivio M3100-9 SGS shadow |
| Saddle: | KTM Line Sport |
| Seat post: | KTM Comp 30.9/400 |
| Shift lever: | Shimano Alivio M3100-9 display |
| Spring travel: | 100 mm |
| Stem: | KTM Comp 7° |
| Tyres: | Schwalbe Smart Sam K-Guard 57-584 |
| Wheel size: | 27.5" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano MT400 CL 32H 100-15TA Ryde Rival30 32H 584x30C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Shimano MT400B CL 32H 148-12TA Ryde Rival30 32H 584x30C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login