€3,999.00
On order, delivery date unknown
Description
The KTM Macina Race SX 10 represents absolute reliability and maximum riding fun. This is ensured by the proven mountain bike technology and the latest Bosch eBike technology on the lightweight hardtail E-MTB. Even off paved paths, you do not need to worry about the lightweight yet sturdy aluminium frame. The RockShox Judy Gold 100 mm suspension fork also provides the necessary damping and perfect control on the trail. On climbs, the compact Bosch Performance Line SX motor with 55 Nm supports you. The minimalist concept is rounded off by the slim 400 Wh CompactTube battery and the 2-in-1 Purion 200 display.
Features of the KTM Macina Race SX 10
- Lightweight hardtail E-Mountainbike
- Bosch Performance Line SX – 55 Nm
- 400 Wh CompactTube battery
- Range Extender & DualBattery ready
- Purion 200 Display & control unit
- 100mm RockShox Judy Gold suspension fork
eBike24 recommends: With the KTM Macina Race SX 10, the focus is definitely on the riding pleasure, making it perfect for all electric bike enthusiasts who primarily want to ride. The proven technology and only the essential control elements will reliably accompany you on and off the road.
Properties
| Battery: | Bosch CompactTube 400Wh SMART SYSTEM |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brake: | Shimano M4100 / MT410 2-Piston |
| Cassette: | Shimano Deore M6100-12 / 10-51T |
| Chain: | Shimano M6100-12 |
| Chainring: | KTM aluminium 34T Direct Mount |
| Charger: | Bosch Compact Charger 2A SMART SYSTEM |
| Crank: | KTM E-TEAM2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive, electr. derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 180 / 160 |
| Display: | Bosch PURION 200 Display & Remote SMART SYSTEM |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Hardtail E-MTB, Light E-MTB |
| Frame: | Macina Race 29" Alloy 6061 CPT400Wh Bosch BDU31 / M-4810 |
| Frame type: | Mens |
| Front wheel: | KTM Line - Shimano TC500B CL 32H 110-15TA Ryde Rival30 32H 622x30C DT Champion 2.0 black |
| Grips: | Ergon GE10 Evo ergonomic |
| Handlebar: | KTM Team II rizer15 700mm |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX SMART SYSTEM - 25km/h / 55Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VPE-527 alloy |
| Permissible total weight: | 125 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+ |
| Rear wheel: | KTM Line - Shimano CUES TC600B CL 32H 148-12TA Ryde Rival30 32H 622x30C DT Alpine II 2.34 black |
| Saddle: | Selle Royal SRX |
| Seat post: | KTM Team II 27.2/400 |
| Shift lever: | Shimano Deore M6100-12 |
| Suspension fork: | RockShox Judy Gold RL 29" 100mm |
| Tyres: | Maxxis Rekon Race EXO/TR 57-622 |
| Weight: | 19.1 kg |
Reviews 0
Login