€9,699.00
On order, delivery date unknown
Description
With the KTM Macina Scarp SX Exonic 2026, you get a high-quality electric mountain bike that fulfils the highest demands in terms of technology, performance and design - ideal for ambitious riders looking for maximum control and efficiency on demanding trails. The bike is powered by the powerful Bosch Performance SX motor, which, in combination with the integrated Bosch CompactTube 400Wh battery, offers an optimal balance of power and range - perfect for extended tours with steep climbs. You can easily recharge the battery at home with the Bosch Standard Charger 4A.
Features of the KTM Macina Scarp SX Exonic - 2026
- Full suspension E-MTB with Bosch Smart System
- Lightweight & stable carbon frame
- Bosch Performance SX motor
- Bosch CompactTube 400Wh battery (removable)
- FOX 34 Float 29" Factory suspension fork
- FOX Float Factory damper
- FOX Transfer NEO Factory seatpost
Maximum riding comfort with the KTM Macina Scarp SX Exonic
The lightweight yet robust Macina Scarp Prem carbon frame comes in a stylish colour and, in combination with the FOX 34 Float 29" Factory suspension fork and the FOX Float Factory damper, offers the best traction and sensitive response - even on technically demanding descents. The wireless FOX Transfer NEO Factory seatpost ensures full freedom of movement off-road.
eBike24 recommends: The KTM Macina Scarp SX Exonic is ideal for trail lovers who are looking for a fully E-MTB without compromises. It is ideal for off-road riding and offers maximum riding fun.
Properties
| Battery: | Bosch CompactTUBE 400Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh |
| Battery option: | Range Extender ready |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brake: | Shimano XTR M9100 / M9120 4-Piston |
| Cassette: | SRAM XX T-Type XS-1297 / 10-52 |
| Chain: | SRAM XX Eagle T-Type 12s |
| Chainring: | SRAM E-MTB 34T XX EAGLE T-TYPE D-Mount |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A |
| Colour: | FRESH ORANGE (DARK CHROME) |
| Crank: | SRAM XX T-Type E-MTB 170 mm ISIS |
| Damper: | FOX Float Factory 2-Pos 230x60 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Front: Shimano CL900 CL 203 freeza | Rear: Shimano CL900 CL 180 freeza |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB, Light E-MTB |
| Fork: | FOX 34 Float 29" Factory 140mm 15x110 |
| Frame: | Macina Scarp Prem CB 140 UDH CPT400 Bosch BDU31/M4830 |
| Frame type: | Unisex |
| Gearshift stages: | 12-speed |
| Grips: | ESI Chunky sillcone |
| Handlebar: | FSA KFX SIC Carbon 65x780mm |
| Headset: | FSA ACR drop/In 1.5" Internal |
| Item: | KTM Macina Scarp SX Exonic - 2026 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX BDU3144 |
| Pedal: | MTB pedal flat VP-539 nylon |
| Permissible total weight: | 127 kg |
| Rear derailleur: | SRAM XX Eagle Transmission 12speed |
| Saddle: | Selle Italla SLR Boost flow Carbon Ralls |
| Saddle clamp: | KTM PRIME Carbon CLT14 - 34.9mm |
| Seat post: | FOX Transfer NEO Factory 30.9 wireless |
| Shift lever: | SRAM POD Rocker AXS Controller |
| Tyres: | Front: Schwalbe Wicked WIlI Evo SuperGround TLE 62-622 | Rear: Schwalbe Wicked WIlI Evo SuperGround TLE 62-622 |
| Wheels: | Front: Mavic E-Crosstrall SL Carbon 29 CL 110/15TA 622x30TSS TLR | Rear: Mavic E-Crosstrall SL Carbon 29 CL 148/12TA 622x30TSS XD TLR |
Reviews 0
Login