€3,399.00
% €4,399.00 (22.73% saved)
Home delivery (Germany) 29/04/2026 - 04/05/2026
Description
With the Macina Sport 720, KTM has launched a modern trekking e-bike that knows how to impress. With the latest Bosch Smart System technology and powerful 750 Wh battery, it offers long-lasting riding fun. Thanks to soft Suntour NCX32-D air suspension fork, durable Shimano Deore XT gears and smooth-running Schwalbe Marathon Mondial tires, the roads, tracks and trails of all continents are open to you.
FEATURES OF THE KTM MACINA SPORT 720 - 2024:
- stable trekking offroad aluminum frame
- powerful Bosch Performance CX Smart System drive, 85 Nm
- Bosch Powertube battery with 750 lasts even the longest tours
- clear Kiox 300 display
- smooth Suntour NCX32-D air suspension fork
- Shimano Deore XT 11-speed shifting with LinkGlide
- hydraulic 4-piston Shimano brakes provide the necessary safety in every situation
- smooth-running Schwalbe Marathon Mondial tires bring you quickly to your goals
Ebike24 recommends: with the KTM Macina Sport 720 you are able to comfortably do your everyday city tours, but also sweeten the weekend with an extensive bike ride. This trekking e-bike is an absolute recommendation and will be a loyal companion.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 750 Wh Smart System horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston |
| Carrier: | KTM light (snap-it 1.0) |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | SRAM NX Eagle 12s |
| Chainguard: | yes - KTM type 7 for Bosch Gen.4 |
| Charger: | Bosch Smart System Standard Charger - 4A |
| Colour: | Machine Grey (black+orange) |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-TEAM ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 180 / EM600 CL 160 |
| Display: | Bosch Kiox 300 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D Air LO 63mm |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Aluminum 6061 PT750Wh Bosch Gen.4 / T-2940 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front light: | B&M Lumotec IQ-XS LED 100-150Lux |
| GPS: | No - Bosch ConnectModule Ready |
| Grips: | Ergon GP30 SD with Barend |
| Handlebar: | KTM Team low rizer 640mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| Item: | KTM Macina Sport 720 2024 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2024 |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.4 Smart System - 85 Nm |
| Mudguard: | SKS A55K 55mm black matt |
| Pedal: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 145 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8130-11 LG shadow+ |
| Rear light: | B&M Toplight 2C LED |
| Saddle: | Selle Royal Essenza+ |
| Seat post: | KTM Team 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano Deore XT M8130-11 LG |
| Side stand: | KTM 28" adjustable |
| Spring travel: | 63 mm |
| Stem: | KTM Line 20° internal |
| Tyres: | Schwalbe Marathon Mondial Perf. RaceGuard 47-622 |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 32H 100-5QR Ryde Rival Sport 32H 622x25C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Shimano UR600 CL 32H 135-5QR Ryde Rival Sport 32H 622x25C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login