€3,199.00
% €3,499.00 (8.57% saved)
On order, delivery date unknown
Description
With the KTM Macina Sport SX 20, you will discover the newfound ease of e-bike riding. Weighing just over 20 kilograms, the Sport SX 20 brings a new level of lightness to the world of electric bikes. Despite this, it is equipped with all the necessary touring gear – from a luggage rack to a lighting system. The lightweight Bosch Performance Line SX drive also provides smooth and natural assistance. The fully integrated, removable Intube battery can easily be supplemented with a second battery if needed, or the compact PowerMore 250 Wh Range Extender can provide extra energy for longer tours. Reliable Shimano shifting and braking components make the KTM Macina Sport SX 20 a refined and exceptional trekking e-bike.
Features of the KTM Macina Sport SX 20 2025
- Reliable trekking eBike
- Bosch Performance Line SX motor – 55 Nm
- Bosch CompactTube 400 Wh battery
- Bosch Purion 200 display
- Bosch DualBattery & Range Extender ready
- City & touring equipment with lights, stand, mudguards & luggage rack
eBike24 recommends: The KTM Macina Sport SX 20 is the right choice for those seeking a reliable trekking e-bike with moderate weight and great value for money.
Properties
| Battery: | Bosch CompactTube 400Wh SMART SYSTEM |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brakes: | Shimano MT201 / MT200 2-Piston |
| Carrier: | KTM light (snap-it 2.0) |
| Cassette: | Shimano LG400-9 / 11-46T |
| Chain: | KMC e500 LG e-bike |
| Chainring: | KTM aluminium 42T Direct Mount |
| Charger: | Bosch Compact Charger 2A SMART SYSTEM |
| Crank: | KTM E-TEAM2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / 160 |
| Display: | Bosch PURION 200 Display & Remote SMART SYSTEM |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Trekking E-Bike |
| Frame: | Macina Trekking Offroad Alloy 6061 CPT400Wh Bosch BDU31 / T-4110 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front light: | Litemove RX-50 e-bike 50Lux |
| Front wheel: | KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 32H 100-5QR Black Jack Ready25 32H 622x25TC DT Champion 2.0 black |
| Grips: | Ergon GP1 SD |
| Handlebar: | KTM Comp II low rizer 640mm |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX SMART SYSTEM - 25km/h / 55Nm |
| Mudguard: | SKS EVO AL 55mm black matt |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 132 kg |
| Rear derailleur: | Shimano CUES U4000-9 shadow |
| Rear light: | AXA Juno LED |
| Rear wheel: | KTM Line - Shimano CUES TC500 CL 32H 142-12TA Black Jack Ready25 32H 622x25TC DT Alpine II 2.34 black |
| Saddle: | Selle Royal Explora Gel |
| Seat post: | KTM Line 27.2/350 |
| Shift lever: | Shimano CUES U4000-9 display |
| Stand: | Hebie 28" adjustable |
| Suspension fork: | Suntour NCX32-D Air LO 63mm |
| Tyres: | Schwalbe G-One Overland SuperGround TLE 45-622 |
| Weight: | 20.7 kg |
Reviews 0
Login