€4,399.00
Home delivery (Germany) 21/05/2026 - 26/05/2026
Description
The KTM Macina Style 820 - 2026 impresses as a versatile and comfort-orientated e-trekking bike for demanding tours and daily rides. The high-quality Macina Trekking Onroad frame is designed for the Bosch Performance CX drive system and, in combination with the powerful Bosch PowerTube 800 Wh battery, provides reliable and long-lasting support on any route. The Bosch Kiox 500 display allows you to keep track of all relevant riding data at all times. The precise Suntour NCX32-D Air LO suspension fork with 63 mm travel provides noticeable damping on uneven terrain and significantly increases comfort even on longer tours. The powerful Busch and Müller IQ-XS front light provides up to 80 lux to illuminate the road width and evenly, ensuring the best visibility even in the dark and in bad weather.
Features of the KTM Macina Style 820 - 2026
- Trekking e-bike with Bosch Smart System
- Bosch Performance CX motor with 100 Nm
- Bosch PowerTube 800 Wh battery
- Bosch Kiox 500 display
- Suntour NCX32-D Air LO suspension fork
- Busch and Müller IQ-XS front light
eBike24 recommends: The KTM Macina Style 820 is the perfect choice for anyone looking for a reliable, powerful and comfortable trekking electric bike with state-of-the-art technology - ideal for everyday use, leisure and longer tours.
Properties
| : | Front: Ambrosio Sport 25 32H 622x25TC | Rear: Ambrosio Sport 25 32H 622x25TC |
|---|---|
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston |
| Carrier: | KTM tour snap-it 2.0/monkeyload childseat + rack clip |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | KMC e11 Sport EPT eBike |
| Chainguard: | KTM type 9 for Bosch BDU38 |
| Chainring: | FSA steel 42T Direct Mount |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A |
| Colour: | Machine Grey (Silver + Black), White (Black + Red) |
| Crank: | KTM E-TEAM ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Front: Shimano RT64 CL 180 | Rear: Shimano EM600 CL 160 magnet |
| Display: | Bosch KIOX 500 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Cross E-Bike, Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D Air LO 63mm 1 1/8 |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 PT800 Bosch BDU38/T5940 |
| Front hub: | Shimano Deore M5100 CL 32H 100-5QR |
| Front light: | B&MIQ-XS 80Lux |
| Gearshift stages: | 11-speed |
| Grips: | Ergon GP30 |
| Handlebar: | KTM Line rizer20 640mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.5"-1.5" |
| Item: | KTM Macina Style 820 - 2026 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 |
| Mudguard: | SKS A55K PET Trek 28" rear |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 146 kg |
| Rear derailleur: | Shimano CUES U6000-11/10 LG shadow+ |
| Rear hub: | Shimano Deore M5100 CL 32H 135-5QR |
| Rear light: | B&M Toplight 2C |
| Saddle: | Selle Royal Lookin |
| Saddle clamp: | KTM Line JD-SC99 - 34.9mm |
| Seat post: | Suntour SP25-NCX suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano CUES U6000-11 display |
| Side stand: | KTM 28" adjustable MY2025 |
| Spokes: | Front: DT Champion 2.0 black | Rear: DT Alpine II 2.34 black |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° ICR |
| Tyres: | Front: Schwalbe Energizer Plus Perf. GreenGuard 50-622 Reflex | Rear: Schwalbe Energizer Plus Perf. GreenGuard 50-622 Reflex |
Reviews 0
Login