€4,399.00
On order, delivery date unknown
Description
The KTM Macina Style 820 is the perfect trekking eBike for long tours through the countryside. Thanks to the new Bosch Performance Line CX motor and an 800 Wh battery, it offers optimum support for long distances. The KTM Tour luggage rack with a load capacity of up to 25 kg is ideal for large panniers. This means that the Style 820 can take a lot of luggage on board, so that nothing stands in the way of extended weekend tours with lots of equipment. The high-quality Busch and Müller lighting system ensures optimum visibility and safety even in poor lighting conditions.
Features of the KTM Macina Style 820 - 2025:
- 27.5" aluminium frame
- Bosch Performance CX motor (BDU3840) - 85 Nm
- Bosch Powertube 800 Wh battery
- Bosch LED Remote + Kiox 500 display
- Shimano CUES Di2 11-speed gears
- KTM Tour (snap-it 2.0 + monkeyload) luggage rack
- Busch and Müller lighting system
eBike24 recommends: The KTM Macina Style 820 is a reliable companion for anyone looking for comfort and reliability on their tours.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Tektro TKD-139 / HD-E730 4-piston |
| Carrier: | KTM tour (Snap-it 1.0) |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | KMC e11 Sport EPT e-bike |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | WHITE | MACHINE GREY |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-TEAM ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Tektro TR-45 2.3mm CL 180 / TR-45 2.3mm CL 160 |
| Display: | Bosch KIOX 500 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D Air LO 63mm |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front light: | B&M IQ-XS 100-150Lux HighBeam |
| Grips: | Ergon GP30 |
| Handlebar: | KTM Line Rizer20 640mm |
| Item: | KTM Macina Style 820 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Rear derailleur: | Shimano CUES U6000-11/10 LG shadow+ |
| Rear light: | B&M Toplight 2C |
| Saddle: | Selle Royal Lookin 3D |
| Seat post: | KTM COMP parallelogramm 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano CUES U6000-11 display |
| Side stand: | KTM 28" bike stand MY2025, adjustable |
| Spring travel: | Front: 63mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° ICR |
| Tyres: | Schwalbe Energizer Plus Perf. GreenGuard 50-622 Reflex |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 32H 100-5QR Ambrosio Sport 25 32H 622x25TC DT Champion 2.0 black | KTM Line - Shimano UR600 CL 32H 135-5QR Ambrosio Sport 25 32H 622x25TC DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login