€4,499.00
Home delivery (Germany) 22/04/2026 - 24/04/2026
Description
The KTM Macina Style 820 XL - 2026 is the high-quality trekking electric bike for larger people who value comfort, endurance and technical precision. With its Macina Trekking Onroad XL frame specially designed for larger riders, this model offers an ergonomic riding position and maximum stability - ideal for long tours and daily commuting. The e-bike is powered by the powerful Bosch Performance CX motor, which, together with the fully integrated Bosch PowerTube battery with 800 Wh, guarantees an impressive range even on demanding routes. The Bosch Kiox 500 display impresses with its intuitive operation - it provides precise performance data and navigation. The energy is efficiently transferred to the road via a reliable Shimano Deore XT M8130-11 LG Shadow+ rear derailleur - for precise and smooth gear changes even under load.
Features of the KTM Macina Style 820 XL - 2026
- Trekking e-bike with Bosch Smart System
- Large frame size up to 63cm (XXL)
- Bosch Performance CX motor with 100 Nm
- Bosch PowerTube battery with 800 Wh
- Bosch Kiox 500 display
- Suntour NCX32-D coil LO 63mm (HD) 1 1/8 fork
- Shimano Deore XT M8130-11 LG Shadow+ rear derailleur
eBike24 recommends: KTM Macina Style 820 XL is a versatile E-Trekking bike with well thought-out equipment that remains confident and reliable even when the demands are high.
Properties
| : | Front: Ryde Andra29 36H 622x29C | Rear: Ryde Andra29 36H 622x29C |
|---|---|
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Tektro TKD-139 / HD-E730 4-Piston |
| Carrier: | KTM tour snap-it 2.0/monkeyload childseat + rack clip |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | KMC e11 Sport EPT eBike |
| Chainguard: | KTM type 9 for Bosch BDU38 |
| Chainring: | FSA steel 42T Direct Mount |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A |
| Colour: | Machine Grey (Silver+Black) |
| Crank: | KTM E-COMP2 ISIS 170mm 08 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Front: Tektro TR-45 2.3mm CL 180 | Rear: Tektro TR-45 2.3mm CL 180 |
| Display: | Bosch KIOX 500 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D coil LO 63mm (HD) 1 1/8 |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 PT800 Bosch BDU38/T5940 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front hub: | Shimano Deore M5100 CL 36H 100-5QR |
| Front light: | B&M IQ-XS 80Lux |
| Gearshift stages: | 11-speed |
| Grips: | GRIP ERGON GP10 |
| Handlebar: | Ergotec Lady Town 31.8 690mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle lim |
| Item: | KTM Macina Style 820 Xl - 2026 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 |
| Mudguard: | SKS A55K PET Trek 28" rear |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 174 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8130-11 LG shadow+ |
| Rear hub: | Shimano Deore M5100 CL 36H 135-5QR |
| Rear light: | B&M Toplight 2C |
| Saddle: | Selle Royal Viaggio |
| Saddle clamp: | KTM Line JD-SC99 - 34.9mm |
| Seat post: | bySchulz G.2 ST suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano Deore XT M8130-11 LG |
| Side stand: | KTM 28" adjustable MY2025 |
| Spokes: | Front: DT Alpine II 2.34 black | Rear: DT Alpine II 2.34 black |
| Stem: | Ergotec Swell RE70i adjust. 0-60° |
| Tyres: | Front: Schwalbe Marathon E-Plus Perf. DualGuard 50-622 Reflex | Rear: Schwalbe Marathon E-Plus Perf. DualGuard 50-622 Reflex |
Reviews 0
Login