€4,199.00
% €4,999.00 (16% saved)
Home delivery (Germany) 21/05/2026 - 26/05/2026
Description
The KTM Macina Style 820 XL Di2 - 2025 is a sporty trekking eBike for long tours and medium loads. With its powerful Bosch CX motor and 800 Wh battery, you can effortlessly master extended weekend tours. The robust KTM luggage rack can carry up to 25 kg and is therefore perfect for large panniers or a child seat. In addition, the Style XL is designed for a total load of up to 167 kg (max. rider 138.2 kg + eBike 28.8 kg), making it ideal for people of XL size. The Shimano Cues Di2 gears ensure precise shifting, while the high-quality components such as Schwalbe Marathon tyres and Suntour NCX32 suspension fork offer optimum comfort and control even under high loads.
Features of the KTM Macina Style 820 XL Di2 - 2025:
- 27.5" aluminium frame (for max. rider weight 138.2 kg)
- Bosch Performance CX motor (BDU3840) - 85 Nm
- Bosch Powertube 800 Wh battery
- Bosch LED Remote + Kiox 500 display
- Shimano CUES Di2 11-speed gears
- KTM Tour (snap-it 2.0 + monkeyload) luggage rack
eBike24 recommends: The KTM Macina Style 820 XL Di2 is the perfect eBike for adventurers and families who want to go on extended tours but don't want to compromise.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Tektro TKD-139 / HD-E730 4-piston |
| Carrier: | KTM tour (Snap-it 2.0 + Monkeyload) |
| Cassette: | Shimano LG400-11 / 11-50 |
| Chain: | KMC e11 Sport EPT eBike |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | DIAMOND BLACK MATT |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-Comp2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive, electr. derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Tektro TR-45 2.3mm CL 180 / TR-45 2.3mm CL 180 |
| Display: | Bosch KIOX 500 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D coil LO 63mm |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front light: | B&M IQ-XS 80Lux |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GP1 Evo |
| Handlebar: | Ergotec Lady Town 630mm |
| Item: | KTM Macina Style 820 XL Di2 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Rear derailleur: | Shimano CUES Di2 U8050-11 SGS shadow |
| Rear light: | B&M Toplight 2C |
| Saddle: | Selle Royal Viaggio HRC |
| Seat post: | bySchulz G.2 ST suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano Di2 EN605 wireless |
| Side stand: | KTM 28" bike stand MY2025, adjustable |
| Spring travel: | Front: 63mm |
| Stem: | Ergotec Sepia 50 XL 110mm |
| Tyres: | Schwalbe Marathon E-Plus Perf. DualGuard 50-622 Reflex |
| Weight: | 28.8 kg |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano Deore M5100 |
| e-bike load capacity: | more than 150 kg |
Reviews 0
Login