€3,499.00
% €4,199.00 (16.67% saved)
Home delivery (Germany) 01/06/2026 - 03/06/2026
Description
Set off to rediscover your surroundings - with the KTM Macina Style 830. Glide comfortably along the cycle paths of your region and experience wonderful moments. With the support of the powerful Bosch Performance Line CX Gen.5 motor and the large 800 Wh Intube battery, you can expand your radius of action. The Style 830 offers you excellent equipment with a suspension fork, suspension seat post and reliable Shimano Cues eBike gears. The Shimano MT4 disc brake with 4-piston ensures fast and safe braking. The KTM Macina Style 830 is also equipped with a complete touring kit including: Luggage rack, mudguards and kickstand. And even if it gets a little late, you'll reach your destination safely thanks to the high-quality Busch and Müller lighting system.
Features of the KTM Macina Style 830
- Stylish trekking eBike
- Bosch Perf. Line CX Gen.5 motor - 85 Nm
- Bosch PowerTube 800 Wh removable
- Shimano Cues 10-speed gears
- Shimano MT4 disc brakes
- Full touring equipment
- Busch and Müller lighting system
eBike24 recommends: The KTM Macina Style 830 is a great trekking eBike with solid equipment and great value for money - ideal for touring and leisure cyclists.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-piston |
| Carrier: | KTM tour (Snap-it 2.0 + Monkeyload) |
| Cassette: | Shimano LG400-10 / 11-48 |
| Chain: | Shimano LG500 |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | DIAMOND BLACK | BURNT ORANGE MATT |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-Comp2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / RT30 CL 160 |
| Display: | Bosch INTUVIA LCD Display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Trekking E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D coil LO 63mm |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Alloy 6061 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front light: | B&M Briq-S 60Lux |
| Grips: | Ergon GP30 |
| Handlebar: | KTM Line Rizer20 640mm |
| Item: | KTM Macina Style 830 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | Trekking pedal VP-616 anti-slip |
| Rear derailleur: | Shimano CUES U6000-11/10 LG shadow+ |
| Rear light: | B&M Toplight 2C |
| Saddle: | Selle Royal Lookin Man |
| Seat post: | Suntour SP17-NCX Suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano CUES U6000-10 display |
| Side stand: | KTM 28" bike stand MY2025, adjustable |
| Spring travel: | Front: 63mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° ICR |
| Tyres: | Continental E-Contact Plus 50-622 |
| Weight: | 27.9 kg |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano Deore M5100 |
Reviews 0
Login