€2,999.00
% €4,399.00 (31.83% saved)
Home delivery (Germany) 28/05/2026 - 01/06/2026
Description
The KTM Macina Team 773 is a sporty eMTB with plenty of electric power. High-quality components and powerful Bosch technology of the latest Smart System generation provide an unforgettable riding experience. Be it the tour to the end of the day, the trail on the home mountain or the extended tour on the weekend, with the Team 773 e-MTB endless mountain bike adventures are pre-programmed.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 750 Wh Smart System horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT200 / MT200 2-Piston |
| Cassette: | Shimano Deore M4100-10 / 11-42 |
| Chain: | KMC e10 EPT e-bike |
| Charger: | Bosch Smart System Standard Charger - 4A |
| Colour: | Burnt Orange (black+silver) |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-COMP ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / EM300 CL 180 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Hardtail E-MTB |
| Fork: | Suntour XCM 34 coil 27.5" NLO 100mm 15x110 taper |
| Frame: | Macina MTB 27.5" Aluminum 6061; PT750Wh Bosch Gen.4 / M-2716 |
| Frame type: | Mens |
| GPS: | No - Bosch ConnectModule Ready |
| Grips: | KTM Comp Lock |
| Handlebar: | KTM Comp rizer15 700mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| Item: | KTM Macina Team 773 2024 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2024 |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.4 Smart System - 85 Nm |
| Pedal: | MTB-Pedal VP-195E Aluminum |
| Permissible total weight: | 144 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore M4120-10 SGS shadow |
| Saddle: | KTM Line Sport |
| Seat post: | KTM Comp 30.9/400 |
| Shift lever: | Shimano Deore M4100-10 display |
| Spring travel: | 100 mm |
| Stem: | KTM Comp 7° |
| Tyres: | Schwalbe Nobby Nic Perf. Folding 65-584 |
| Wheel size: | 29" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano MT410B CL 32H 110-15TA Ryde Rival30 32H 584x30C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Shimano MT400B CL 32H 148-12TA Ryde Rival30 32H 584x30C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login