€4,299.00
On order, delivery date unknown
Description
The KTM Macina Team 872 in the Glorious version is the E-MTB for women. Go on a discovery tour alone or with your girlfriends. The versatile hardtail will accompany you everywhere - whether on relaxed cross-country tours through forests and gravel paths or on easy terrain. The geometry is specially optimised for female riders. You are supported by the 5th generation of the Bosch Performance Line CX. The full power motor on the Team 872 Glorious not only impresses with its 85 Nm of torque, but also with a pleasant background noise level. The fully integrated, removable PowerTube battery with 800 Wh has enough stamina for several tours in a row. The Glorious is rounded off by the 4-piston disc brakes from Tektro, the Shimano Cues 10-speed drivetrain and the RockShox Recon Silver suspension fork.
Features of the KTM Macina Team 872 Glorious 2025
- Versatile women's e-MTB hardtail
- Bosch Performance Line CX Gen.5 - 85 Nm
- Bosch PowerTube 800 Wh - removable
- Bosch Kiox 300 colour display
- Shimano Cues Linkglide gears
- 4-piston disc brakes from Tektro
- RockShox Recon Silver 120mm suspension fork
eBike24 recommends: The Macina Team 872 Glorious is KTM's first choice for all women who want a solid E-MTB hardtail.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Brake: | Tektro HD-M535 4-piston |
| Cassette: | Shimano LG400-10 / 11-48 |
| Chain: | KMC e500 LG eBike |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | FRESH ORANGE | BLACK LAVA MATT |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-Comp2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Tektro TR-45 2.3mm CL 180 |
| Display: | Bosch KIOX 300 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Hardtail E-MTB, Ladies E-MTB |
| Fork: | RockShox Recon Silver RL 29" 120mm 15x110 taper |
| Frame: | Macina MTB 29" Alloy 6061 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze |
| Grips: | Ergon GA20 |
| Handlebar: | KTM Comp flat 2X 720mm |
| Item: | KTM Macina Team 872 Glorious - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal VP-195E alloy |
| Rear derailleur: | Shimano CUES U6000-11/10 LG shadow+ |
| Saddle: | KTM Line Hybrid |
| Seat post: | KTM Comp 30.9/400 |
| Shift lever: | Shimano CUES U6000-10 display |
| Spring travel: | Front: 120mm |
| Stem: | KTM Comp +7° ICR |
| Tyres: | Schwalbe Wicked Will Perf. 62-622 |
| Weight: | 24.2 kg |
| Wheel size: | 27,5" |
| Wheels: | KTM Line - Shimano TC500B / KTM Line - Shimano TC600B |
Reviews 0
Login