€5,399.00
Home delivery (Germany) 01/06/2026 - 03/06/2026
Description
The KTM Macina Team 891 2025 is a versatile hardtail e-mountainbike that is suitable for downhill use as well as for day tours on dirt tracks and forest trails. The Bosch Performance CX motor provides support up to 25 km/h, making even challenging climbs easy to master. The integrated Bosch PowerTube 800Wh battery ensures an impressive range and reliable power supply on long journeys. On uneven terrain, the KTM Macina Team 891 is reliably cushioned by the FOX 34 Float 29" fork. Furthermore, the KTM Comp Dropper seatpost ensures a high level of comfort and a pleasant riding experience. The Bosch Kiox 300 display is located on the KTM Team II handlebar. While riding, you can conveniently read off ride data such as support level and battery status. The display is controlled via the Bosch LED remote.
eBike24 recommends: The Macina Team 891 is a hardtail E-MTB that is the perfect companion for riding downhill trails.
Features of the KTM Macina Team 891 - 2025
- Bosch Performance CX
- Bosch PowerTube 800Wh
- Bosch Kiox 300 & Bosch LED Remote
- FOX 34 Float 29" fork
- KTM Comp Dropper seat post
- KTM Team II handlebars
- Hardtail E-Mountainbike
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano Deore M6100 / M6120 4-piston |
| Cassette: | Shimano Deore M6100-12 / 10-5 |
| Chain: | Shimano M6100-12 |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | OXYGEN GREEN |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-Team2 ISIS 170mm Q8 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 180 / RT64 CL 180 |
| Display: | Bosch KIOX 300 TFT display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Hardtail E-MTB |
| Fork: | FOX 34 Float 29" AWL eBike 120mm 15x110 |
| Frame: | Macina MTB 29" Alloy 6061 |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GE10 |
| Handlebar: | KTM Team II flat 2X 720mm |
| Item: | KTM Macina Team 891 - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal VP-195E alloy |
| Rear derailleur: | TRP RD-M8000E 12speed |
| Saddle: | Ergon SM10 E-Mountain |
| Seat post: | KTM Comp Dropper internal 30.9 |
| Shift lever: | TRP Switch SL-M8000E |
| Spring travel: | Front: 120mm |
| Stem: | KTM Comp +7° ICR |
| Tyres: | Maxxis Rekon EXO/TR 62-622 |
| Weight: | 23.9 kg |
| Wheel size: | 29" |
| Wheels: | KTM Line - DT Swiss 370 |
Reviews 0
Login