€3,899.00
Home delivery (Germany) 21/05/2026 - 26/05/2026
Description
The KTM Macina Gravelator SX 10 is an e-bike designed for fun. Take the gravel e-bike on exciting adventures and explore new paths, both on and off the road. The compact Bosch Performance Line SX motor provides assistance in challenging and demanding sections. The sleek aluminium frame ensures maximum stability while maintaining a surprisingly low weight. Proven gravel components from Shimano complete the excellent package of the Macina Gravelator SX 10.
Features of the KTM Macina Gravelator SX 10 – 2024
- High-quality e-gravel bike
- Stable and low-maintenance aluminium frame
- Bosch Performance Line SX motor – 55 Nm
- Bosch CompactTube 400 Wh in-tube battery
- Mini remote control unit
- Shimano GRX disc brakes & 12-speed gearing
eBike24 recommends: The KTM Macina Gravelator SX 10 lives up to its name and will immediately captivate every gravel enthusiast. Hop on, start riding, and have fun.
Properties
| Battery: | Bosch CompactTube 400Wh SMART SYSTEM |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brakes: | Shimano GRX RX410 hydraulic |
| Cassette: | Shimano SLX M7100-12 / 10-45T |
| Chain: | Shimano M6100-12 |
| Chainring: | KTM aluminium 46T Direct Mount |
| Charger: | Bosch Compact Charger 2A SMART SYSTEM |
| Crank: | KTM E-RACE ISIS 170mm Q2 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano RT64 CL 160 / 160 |
| Display: | Bosch Mini Remote Dropbar SMART SYSTEM |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Urban & City E-Bike |
| Fork: | X-Strada Gravel Perf. Carbon w/mountings F14 |
| Frame: | Macina Gravelator AL6061 CPT 400Wh Bosch BDU31 / R-4350 |
| Frame type: | Mens |
| Front wheel: | DT SWISS GR 1600 SPLINE CL 100/12TA 622x24TC |
| Grips: | KTM tape |
| Handlebar: | KTM Team II Gravel 20° |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX SMART SYSTEM - 25km/h / 55Nm |
| Pedal: | Wellgo C324DU |
| Permissible total weight: | 117 kg |
| Rear derailleur: | Shimano GRX RX822-12 SGS shadow+ |
| Rear wheel: | DT SWISS GR 1600 SPLINE CL 142/12TA 622x24TC |
| Saddle: | Selle Royal SRX |
| Seat post: | KTM Team II 27.2/350 |
| Shift lever: | Shimano GRX RX610 |
| Tyres: | Schwalbe G-One Bite Perf. RaceGuard TLE 40-622 |
| Weight: | 15.6 kg |
Reviews 0
Login