€189.95
% €192.00 (1.07% saved)
On order, delivery date unknown
Description
With the original FIT 2.0 Standard Charger 48 V, you can charge your eBike battery quickly and safely. The 48 V Standard Charger is equipped with intelligent charging electronics. Your battery and the charger are in constant communication via a CAN interface. The charging currents are thus individually adapted to the condition of the cells and the battery status to enable optimum charging. Once fully charged, the 48 V charger for FIT 2.0 batteries switches off automatically.
Features of the FIT 2.0 standard charger 48 V
- eBike charger for FIT 2.0
- 3 A charging power
- Intelligent charging electronics
- Fast & safe charging
- Compatible with all FIT 2.0 48 V batteries
Tip: For even faster charging of your eBike, you can also use the FIT 2.0 48 V Fast Charger. Suitable batteries include the FIT 2.0 TP 700 Wh Intube battery or the FIT 2.0 Compactcore 800 Wh frame battery.
Properties
| Colour: | black |
|---|---|
| Compatibility: | all FIT 2.0 48V batteries |
| Drive system: | Pinion Drive |
| FIT E-Bike System Integration: | FIT 2.0 |
| Item: | FIT 2.0 Standard Charger - Charger 48 V |
| Maker's ref. no.: | 500950 |
| Manufacturer: | FIT E-Bike System |
| Pinion Drive System: | Pinion E1.12 MGU |
| Scope of delivery: | 1x FIT 2.0 Standard Charger 48 V charger, 1x EU mains plug |
Reviews 0
Login