€39.90
% €43.30 (7.85% saved)
On order, delivery date unknown
Description
Original Fazua Ride 50 e-bike chainring Spider. The Spider is compatible with all Fazua Ride 50 e-bike drive systems - Evation 1.0, Street & Trail 2.0. You can mount e-bike chainrings with 104mm bolt circle on the Fazua Ride 50 Spider. In addition, the chainring mount is available in versions with standard or Boost chainline.
Features of the Fazua Ride 50 Spider
- original Fazua chainring spider
- for Ride 50 drivetrains Evation, Street & Trail
- 104mm bolt circle
- standard or 148mm Boost
- black
Note: We recommend that you have the installation carried out only by a specialist workshop. Failure to do so may invalidate the warranty.
Properties
| Bolt circle diameter: | 104 mm |
|---|---|
| Chainline: | Standard or Boost (148mm) |
| Chainring mount: | 4-arm 104 mm bolt circle |
| Colour: | black |
| Compatibility: | Suitable for Fazua Ride 50 drives - Evation 1.0, Trail & Street 2.0t |
| Drive system: | Fazua drive |
| Fazua System: | Fazua Ride 50 Evation 1.0, Fazua Ride 50 Street/ Trail 2.0 |
| Item: | Fazua Ride 50 E-Bike Spider for chainring |
| Maker's ref. no.: | Standard W0004 / Boost W0058 |
| Manufacturer: | Fazua |
| Scope of delivery: | 1x Fazua Spider for chainring |
Reviews 0
Login