€4,799.00
% €5,499.00 (12.73% saved)
Home delivery (Germany) 18/05/2026 - 20/05/2026
Description
The KTM Macina City 710 Belt is an urban e-bike in its purest form. Get through the urban hustle and bustle quickly, safely and comfortably. Don't waste any unnecessary thoughts on range, shifting or maintenance. The first-class equipment of the KTM City 710 Belt 2024 makes it possible. The combination of maintenance-free Gates CDX Carbon Drive belt drive and continuously variable Enviolo hub gears has already proven itself many times over. Chain oiling and messy gear changes are now a thing of the past. For the excellent endurance of the Macina City Belt provides the extra large 750 Wh Intube battery together with the powerful Bosch Performance Line CX motor. The high-quality city equipment further includes the powerful Busch & Müller lighting system, luggage rack, stand, mudguards and the high-resolution Kiox 300 color display. For the extra portion of security when parking your KTM City 710 with belt drive, the Bosch ConnectModule with GPS tracker is already installed.
Features of the KTM Macina City 710 Belt 2024
- high quality city e-bike
- Bosch Performance Line CX Smart System motor
- PowerTube 750 Wh Intube battery + Kiox 300 display
- Gates CDX Carbon Drive belt drive
- continuously variable Enviolo hub gears
- Bosch GPS Tracker - ConnectModule
Ebike24 recommends: The KTM Macina City 710 2024 is perfect for anyone looking for a low-maintenance and reliable e-bike to quickly get around town.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 750 Wh Smart System horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System |
| Brake: | Magura CT Disc |
| Carrier: | KTM tour (snap-it 1.0) |
| Cassette: | Gates rear-sprocket 24T |
| Chain: | Gates Carbon Drive 125T CDX belt |
| Chainguard: | SKS Chainblade |
| Charger: | Bosch Smart System Standard Charger - 4A |
| Colour: | MACHINE GREY MATT |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-TEAM ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Hub gear - belt drive |
| Disc brakes: | Magura MDR-C 6B 180 / 160 |
| Display: | Bosch Kiox 300 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Urban & City E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX-E Air LO 63mm 15QLC |
| Frame: | Macina City Aluminum 6061 belt PT750Wh Bosch Gen.4 / T-2970 |
| Frame type: | Mens, Step-through |
| Front light: | B&M Lumotec IQ-XS LED 100-150Lux |
| GPS: | Yes - Bosch ConnectModule GPS Tracker |
| Grips: | Ergon GP1 short ohne Barend |
| Handlebar: | KTM Line Noirette Plus 660mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| Item: | KTM Macina City 710 Belt 2024 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2024 |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.4 Smart System - 85 Nm |
| Mudguard: | SKS B55 55mm black glossy spoiler |
| Pedal: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 148 kg |
| Rear derailleur: | Enviolo TR - stufenlose hub shifter |
| Rear light: | B&M Type 340 brex LED |
| Saddle: | Selle Royal Lookin+ |
| Seat post: | Suntour SP17-NCX suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Enviolo controller Twist Display Pro |
| Side stand: | KTM 28" adjustable |
| Spring travel: | 63 mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° internal |
| Tyres: | Conti e-Contact Plus 50-622 Reflex |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano Deore M6010 CL 36H 100-15TA Ambrosio Sport 25 700C 36H 622x25C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Enviolo hub TR-380% 6-bolt 36H 135-10 Ambrosio Sport 25 700C 36H 622x25C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 1
Login
1 review
23 February 2026 23:08
Ikke
Hgewoon goed