€3,599.00
% €4,499.00 (20% saved)
Home delivery (Germany) 23/04/2026 - 27/04/2026
Description
With the KTM Macina City 610 Belt you can ride comfortably and efficiently in the urban jungle as well as in nature. The popular city e-bike impresses with a comfortable and upright seating position, suspension seatpost and a suspension fork with 63 mm travel. The Macina City 610 Belt is also characterized by the particularly low-maintenance belt drive and the powerful Bosch Smart System electric power.
Features of the KTM Macina City 610 Belt - 2024:
- Macina City frame made of aluminum
- Bosch Performance Line CX Smart System drive with 85 Nm
- Bosch Powertube 625 Wh battery pack
- Bosch Intuvia 100 display and LED remote control unit
- Suntour NCX 32 air suspension fork 63 mm travel
- Suntour SP17 NCX saddle suspension
- Shimano Nexus 5-speed hub gears with belt drive
- Conti e-Contact Plus 50-622 Reflex tires
- StVZO-compliant city equipment
Ebike24 recommends: If you are looking for a city e-bike suitable for everyday use, with which both city trips and tours into the countryside are possible, the KTM Macina City 610 Belt is just right for you. The comfortable equipment in combination with the durable and efficient components, make the City Belt an ideal e-bike for your everyday life.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 625 Wh Smart System horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 600 Wh - 699 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT402 (3-F) / MT410 2-Piston |
| Carrier: | KTM tour (snap-it 1.0) |
| Cassette: | Gates rear-sprocket 28T |
| Chain: | Gates Carbon Drive 122T CDX belt |
| Chainguard: | SKS Chainblade |
| Charger: | Bosch Smart System Standard Charger - 4A |
| Colour: | Black matt (grey+silver) |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-COMP ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Hub gear - belt drive |
| Disc brakes: | Shimano RT30 CL 180 / 160 |
| Display: | Bosch Intuvia 100 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Urban & City E-Bike |
| Fork: | Suntour NCX32-D coil LO 63mm |
| Frame: | Macina City Aluminum 6061 belt PT750Wh Bosch Gen.4 / T-2970 |
| Frame type: | Mens, Step-through |
| Front light: | B&M Lumotec MYC LED 50Lux |
| GPS: | No - Bosch ConnectModule Ready |
| Grips: | Ergon GP1 short ohne Barend |
| Handlebar: | KTM Line Noirette Plus 660mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| Item: | KTM Macina City 610 Belt 2024 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2024 |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.4 Smart System - 85 Nm |
| Mudguard: | SKS B55 55mm black glossy spoiler |
| Pedal: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 147 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Nexus 5-Speed hub shifter |
| Rear light: | B&M Toplight 2C LED |
| Saddle: | Selle Royal Lookin+ |
| Seat post: | Suntour SP17-NCX suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano Nexus 5 Revoshifter |
| Side stand: | KTM 28" adjustable |
| Spring travel: | 63 mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° internal |
| Tyres: | Conti e-Contact Plus 50-622 Reflex |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 36H 100-5QR Ambrosio Sport 25 700C 36H 622x25C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Shimano Nexus 5 Disc CL 36H 135-10 Ambrosio Sport 25 700C 36H 622x25C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login