€3,999.00
% €4,799.00 (16.67% saved)
Home delivery (Germany) 23/04/2026 - 27/04/2026
Description
The KTM Macina Gran 710 ABS is the limousine among the city e-bikes. Glide comfortably and safely through turbulent city traffic. This is ensured by the extra wide Schwalbe Al Ground Performance tires and the Suntour Mobie 34 air suspension fork. Even on bumpy cobblestone roads you can quite comfortably move forward. Equipped with the new Bosch ABS, you also have the latest safety feature on board. This effectively prevents the front wheel from locking and the rear wheel from lifting off during emergency braking. And all the other e-bike components of the KTM Gran 710 ABS 2024 leave nothing to be desired: Shimano Deore XT Linkglide gears, Bosch Performance Line CX motor, PowerTube 750 Wh and the high-resolution Kiox 300 display.
Features of the KTM Macina Gran 710 ABS 2024
- outstanding city e-bike in a class of its own
- Performance Line CX Smart System motor
- Bosch E-Bike ABS with Magura 4-piston disc brakes
- PowerTube 750 Wh battery + Kiox 300 display
- Shimano Deore XT Linkglide 11-speed gears
- Busch & Müller Lumotex IQ-XL headlight
Ebike24 recommends: With the KTM Macina Gran 710 ABS 2024 you do not compromise. This makes the city e-bike the right choice for frequent riders in the city who place a high value on safety.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 750 Wh Smart System horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System |
| Brake: | Tektro TKD-139 / HD-E730 4-Piston |
| Carrier: | KTM light (snap-it 1.0 |
| Cassette: | Shimano LG600-10 / 11-43 |
| Chain: | Shimano LG500 |
| Chainguard: | KTM type 7 for Bosch Gen.4 |
| Charger: | Bosch Smart System Standard Charger - 4A |
| Colour: | Oak matt (champagne+orange) |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Crank: | KTM E-COMP ISIS 170mm Q16 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Tektro TR-45 2.3mm CL 180 / 160 |
| Display: | Bosch Kiox 300 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Urban & City E-Bike |
| Fork: | Suntour XCR 32 ATB coil 29" LO 80mm |
| Frame: | Macina Trekking Onroad Aluminum 6061 PT750Wh Bosch Gen.4 / T-2940 |
| Frame type: | Ladies / Trapeze, Mens, Step-through |
| Front light: | B&M Lumotec IQ-XS LED 100-150Lux |
| GPS: | Yes - Bosch ConnectModule GPS Tracker |
| Grips: | Ergon GP1 SD |
| Handlebar: | Ergotec Lady Town GH16 630mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| Item: | KTM Macina Gran 710 2024 |
| Manufacturer: | KTM |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.4 Smart System - 85 Nm |
| Mudguard: | SKS A69R 69mm black matt |
| Pedal: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| Permissible total weight: | 148 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore M5130-10 LG shadow+ |
| Rear light: | B&M Type 340 brex LED |
| Saddle: | Selle Royal Lookin+ |
| Seat post: | Suntour SP17-NCX suspension 30.9/350 |
| Shift lever: | Shimano Deore M5130-10 LG display |
| Side stand: | KTM 28" adjustable |
| Spring travel: | 80 mm |
| Stem: | KTM Line adjust. 0-60° internal |
| Tyres: | Schwalbe Al Ground Perf. RaceGuard 60-622 |
| Wheel size: | 28" |
| Wheels: | front: KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 32H 100-5QR Ryde Rival30 32L 622x30C DT Champion 2.0 black | rear: KTM Line - Shimano Deore M6000 CL 32H 135-5QR Ryde Rival30 32L 622x30C DT Alpine II 2.34 black |
Reviews 0
Login