€6,199.00
Home delivery (Germany) 05/05/2026 - 07/05/2026
Description
With the KTM Macina Prowler Master 750 - 2026, you get a full-blooded, top-class E-Enduro that has been developed for the most demanding terrain, long descents and technical uphill sections. At the heart of the e-bike is the proven Bosch Perfomance CX motor, powered by the powerful 750 Wh Bosch PowerTube battery. Together with the compact and clear Bosch Purion 200 display with remote, you always have control over support levels, battery status and riding data - intuitively and reliably.
Features of the KTM Macina Prowler Master 750 - 2026
- KTM Macina Prowler Master 750 with Dimmix carbon frame
- Bosch Perfomance CX motor with 85 Nm
- Bosch PowerTube battery with 750 Wh
- Bosch Purion 200 display with remote
- FOX 38 Float 29" Rhythm E 180mm fork
- SRAM GX Eagle Transmission 12speed shifters
eBike24 recommends: The KTM Macina Prowler Master 750 - 2026 is the ideal E-Enduro for ambitious trail riders who want to combine state-of-the-art technology, first-class equipment and uncompromising trail performance in one bike.
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 750Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX 2022 - 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano Saint M820 / M820 4-Piston |
| Cassette: | SRAM GX T-Type XS-1275 / 10-52 |
| Chain: | SRAM GX T-Type 12s |
| Chainring: | SRAM T-Type Eagle 36T Direct Mount |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A |
| Colour: | Transparent Space Galaxy Matt (Grey + Orange + Black) |
| Crank: | KTM E-TRAIL ISIS 160mm 016 |
| Damper: | FOX Float X Performance 250x75 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Front: Shimano MT800 CL 203 freeza | Shimano EM810 CL 180 magnet |
| Display: | Bosch PURION 200 Display & Remote |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Fork: | FOX 38 Float 29" Rhythm E 180mm |
| Frame: | Macina Prowler Dimmix Carbon 170 UDH PT750 Bosch BDU37/M2236 |
| Grips: | Ergon GA20 |
| Handlebar: | KTM TEAM Trail35 rizer25 800mm |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle lim |
| Item: | KTM Macina Prowler Master - 2026 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3740 |
| Pedal: | MTB pedal flat VPE-527 alloy |
| Permissible total weight: | 144 kg |
| Rear derailleur: | SRAM GX Eagle Transmission 12speed |
| Saddle: | Selle San Marco Ground Short Open Fit Narrow |
| Saddle clamp: | KTM Line JD-SC140A - 35.0mm |
| Seat post: | KTM COMP dropper internal 30.9 T:150 |
| Shift lever: | SRAM POD AXS Controller |
| Stem: | KTM TEAM Trail35 |
| Tyres: | Front: Maxxis Minion DHF 3C-MaxxTerra/EX0/TR 63-622 | Rear: Maxxis Minion DHR II 3C-MaxxTerra/EX0/TR 70-584 |
| Wheels: | Front: KTM E-COMP Trail 29 CL 110/15TA 622x30TC TLR by DT | Rear: KTM E-COMP Trail 27 CL 148/12TA 584x35TC TLR by DT: KTM E-COMP Trail 27 CL 148/12TA 584x35TC TLR by DT |
Reviews 0
Login