€7,999.00
On order, delivery date unknown
Description
The KTM Macina Prowler Prestige combines the latest Bosch technology with high-end performance components. The lightweight 29-inch carbon frame ensures brutal agility and robustness on all trails. With the latest Bosch Performance CX motor and the powerful 800 Wh Powertube battery, the Prowler Prestige offers maximum power and endurance. The FOX 38 Float 29" Factory suspension fork with 180 mm travel and the FOX DHX2 Performance Elite damper guarantee first-class damping and control in any terrain.
Features of the KTM Macina Prowler Prestige - 2025:
- 29" Macina Prowler Dimmix Perf. carbon frame
- Bosch Perf. CX drive Smart System (BDU3840)
- Bosch Mini Remote + Purion 400 display
- Bosch Powertube 800 Wh battery
- Sram GX Eagle 12-speed drivetrain
- FOX 38 Float 29" Factory eBike 180mm suspension fork
- FOX DHX2 Performance Elite 170 mm damper
- Schwalbe Magic Mary Evo SuperTrail - TLE 65-622 (front)
- Schwalbe Big Betty Evo SuperGravity - TLE 65-584 (rear)
Video 1
Properties
| Battery: | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano Saint M820 / M820 4-piston |
| Cassette: | SRAM T-Type Eagle XS-1270 10-52T |
| Chain: | SRAM GX Eagle T-Type 12-speed |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4A |
| Colour: | SHARK BLUE+METALLIC BLACK MATT |
| Control unit: | Bosch Mini Remote Flatbar |
| Crank: | KTM E-Trail2 ISIS 160mm Q12 |
| Damper: | FOX DHX2 PerformanceElite 2-Pos 250x75 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Shimano CL800 |
| Display: | Bosch PURION 400 display |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB |
| Fork: | FOX 38 Float 29" Factory eBike 180mm 15x110 |
| Frame: | Macina Prowler Dimmix Perf. Carbon SLL-E |
| Frame type: | Mens |
| GPS: | Bosch ConnectModule |
| Grips: | Ergon GE10 |
| Handlebar: | KTM Team II Trail35 rizer25 800mm |
| Item: | KTM Macina Prowler Prestige - 2025 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2025 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 25km/h / 85Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VP-539 nylon |
| Rear derailleur: | SRAM GX Eagle Transmission 12speed |
| Saddle: | Fizik Terra Aidon X3 SAlloy |
| Seat post: | Eightpins H01 Hydraulic -6X-S |
| Shift lever: | SRAM POD Rocker AXS Controller |
| Spring travel: | Front: 180mm | Rear: 170mm |
| Stem: | KTM Team II Trail35 |
| Tyres: | Schwalbe Magic Mary Evo SuperTrail TLE 65-622 | Schwalbe Big Betty Evo SuperGravity TLE 65-584 |
| Weight: | 25.8 kg |
| Wheel size: | 29" / 27.5" |
| Wheels: | KTM E-Team Trail 29 CL |
Reviews 0
Login