€4,999.00
% €6,299.00 (20.64% saved)
Home delivery (Germany) 29/04/2026 - 04/05/2026
Description
The KTM Macina Scarp SX Master is your entry into the world of Light E-MTB. Weighing just over 18 kilograms, the Macina Scarp SX Master owes its lightness to KTM's remarkable innovation and the Bosch Performance Line SX drive system. This system includes the powerful 55 Nm SX motor, a state-of-the-art high-energy-density Intube battery, and minimalist control elements. These are complemented by high-performance mountain bike components, refined geometry, and excellent craftsmanship. All of these features make the KTM Macina Scarp SX Master a distinctive light electric mountain bike.
Features of the KTM Macina Scarp SX Master
- High-quality Carbon Light E-MTB
- 55 Nm Bosch Performance Line SX drive
- Bosch CompactTube 400 Wh battery
- Compatible with Bosch PowerMore 250 Range Extender
- Mini Remote & System Controller control unit
- 140 mm FOX Performance Suspension
- Shimano Deore XT 12-speed transmission
eBike24 recommends: The KTM Macina Scarp SX Master is the perfect choice for stepping into the world of E-MTB and Light E-MTB. Its solid features and compact Bosch SX system are certain to bring you great enjoyment.
Properties
| Battery: | Bosch CompactTube 400Wh SMART SYSTEM |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh, Dual Battery compatible |
| Battery option: | Dual Battery compatible |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brake: | Magura MT5 4-Piston |
| Cassette: | Shimano SLX M7100-12 / 10-51T |
| Chain: | Shimano M6100-12 |
| Chainring: | KTM aluminium 34T Direct Mount |
| Charger: | Bosch STANDARD Charger 4A SMART SYSTEM |
| Crank: | KTM E-TEAM2 ISIS 170mm Q8 |
| Damper: | FOX Float Performance 2-P 230x60 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Magura MDR-P CL 180 / 180 |
| Display: | Bosch Mini Remote Flatbar SMART SYSTEM |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB, Light E-MTB |
| Frame: | Macina Scarp 29" Premium Carbon SLL-E 140mm UDH CPT400 Bosch BDU31 / M-4830 |
| Frame type: | Mens |
| Grips: | ESI Chunky silicone |
| Handlebar: | KTM Team II flat 2X 740mm |
| Manufacturer: | KTM |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX SMART SYSTEM - 25km/h / 55Nm |
| Pedal: | MTB pedal flat VP-539 nylon |
| Permissible total weight: | 120 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+ |
| Saddle: | Selle Royal SRX |
| Seat post: | KTM Comp II dropper internal |
| Shift lever: | Shimano Deore XT M8100-12 |
| Suspension fork: | FOX 34 Float 29" Performance e-Tune 140mm |
| Tyres: | Maxxis Rekon EXO/TR 62-622 |
| Weight: | 18.1 kg |
| Wheels: | KTM Comp Trail 29 CL |
Reviews 0
Login