€7,399.00
% €8,699.00 (14.94% saved)
Home delivery (Germany) 18/05/2026 - 20/05/2026
Description
With the Flyer Goroc TR:X 4.63 from the 2024 model year, you will experience an incomparably smooth riding experience on any terrain. Because with its innovative world first, the motor gearbox unit "MGU" from Pinion, the Flyer Goroc TR:X 4.63 offers a unique combination of power and technology in the eBike sector. Pinion has developed a compact and innovative power package that combines a wear-free motor and a 12-speed gearbox. Through this fusion, all parts of the system work seamlessly together and allow for fast shifting in all situations and on any terrain, providing outstanding riding performance. The only maintenance required is an oil change every 10.000 km, it's very robust, quiet, smooth and pleasant to use. It does not get dirty nor wet, unlike derailleur systems. Part of this system is also the belt drive, which requires less maintenance than the chain drive. The gearstick integrated into the motor housing is responsible for a long service life and that the Flyer Goroc TR:X 4.63 requires little maintenance.
Features of the Flyer Goroc TR:X 4.63 - 2024
- Motor & gearbox combined in a motor gearbox unit from Pinion
- Versatile cross eBike
- from the model year 2024
- high-quality carbon frame
- with integrated 700Wh battery
The versatile Flyer Goroc TR:X 4.63 - 2024
The Goroc TR:X 4.63 is versatile and accompanies you effortlessly on multi-day holiday trips, through the forest and in city traffic. Equipped with the latest technology, there are no limits for the Cross eBike from Flyer. In addition, the integrated TP 700 FIT battery with its battery size of 700Wh offers impressive performance and range. This gives you the opportunity to go on longer rides without having to worry about battery life. If your battery needs power again after a long ride, the FIT Fast Charger 5A allows you to charge it quickly and efficiently.
The high-quality components of the Flyer Goroc TR:X 4.63 - 2024
The Goroc TR:X 4.63 2024 is equipped with high-quality components that guarantee optimum performance. The elegant carbon frame stands out, giving the bike a beautiful design and optimal stability. Furthermore, the TRP C2.3 brakes provide reliable and safe deceleration and the SR Suntour Aion fork and the X-Fusion 02 Pro RLX rear shock cushion the bike in the event of bumps. All this offers you great riding comfort and excellent control over the cross eBike from Flyer.
Choose the Goroc TR:X 4.63 - 2024 and experience the perfect interplay of innovative technology, first-class performance and unsurpassed riding pleasure.
Properties
| Additional battery: | Additional battery possible | FIT Range Extender |
|---|---|
| Battery: | TP 700 FIT |
| Battery capacity: | 700 Wh - 799 Wh |
| Battery capacity: | 700Wh, 15Ah, 48V |
| Brake: | TRP C2.3 | 203 mm |
| Carrier: | FLYER ONE Side Rail |
| Charger: | FIT Fast Charger - 5A |
| Colour: | Curcuma Gloss | Gentian Blue Gloss |
| Damper: | X-Fusion 02 Pro RLX | 210 x 50 mm |
| Derailleur/drive type: | Hub gear - belt drive |
| Display: | FIT DSP1-M (2" colour display) |
| Drive system: | Pinion Drive |
| Drive system: | Pinion Motor Gearbox Unit "MGU" E1.12 - 600W, 85Nm |
| E-Bike Types: | E-Mountainbike (E-MTB), Fully E-MTB, SUV E-Bike, Trekking E-Bike |
| Fork: | SR Suntour Aion |
| Frame type: | Mens |
| Front hub: | Formula DC-711, 32 h |
| Gear shift: | Gates Carbon Drive CDX, 12-speed |
| Handlebar: | FLYER Alloy 740 mm |
| Headlights: | FLYER ONE HL-2, 100 lux, with automatic LED daytime running light |
| Item: | Flyer Goroc TR:X 4.63 - 2024 |
| Lock: | incl. Abus Bordo 6500/120 | "YourPlus" system (same key for battery and frame lock) |
| Manufacturer: | Flyer |
| Material: | Carbon & Aluminium |
| Model year: | 2024 |
| Mudguard: | Sunny Wheel 72 mm |
| Permissible total weight: | 150 kg |
| Pinion Drive System: | Pinion E1.12 MGU |
| Rear hub: | Formula EHL-52, 32 h |
| Rear light: | FLYER RL-2 |
| Saddle: | Selle Royal Essenza+ |
| Seat post: | FLYER Dropper Post MT214 | 100 mm lowerable |
| Side stand: | Ursus King EVO XL 40 |
| Size: | S - XL |
| Spring travel: | 130 mm |
| Stem: | FLYER ONE CI Stem 8° |
| Support: | up to 25 km/h |
| Support levels: | ECO, FLOW, FLEX, FLY |
| Tyres: | Schwalbe Johnny Watts E-50 | 60-622 |
| Weight: | approx. 30 kg |
| Wheel size: | 29" |
Reviews 0
Login