€10.90
% €16.90 (35.5% saved)
Home delivery (Germany) 12/05/2026 - 15/05/2026
Description
Busch and Müller also ensures the highest level of road safety on e-bikes. With the innovative Line-Tec lens system, the rear light B&M Toplight View ebike is a guarantee for visibility. This technology ensures that the light in the upper and lower stripes of the rear light glows brilliant red. The large-reflective reflector carries the German test mark and is StVZO-approved.
The parking light on the B&M Toplight View ebike is powered by the battery of the ebike. Therefore, the special e-bike version of the Toplight View taillight does not have a capacitor. In order for the system to work, the Busch and Müller rear light is connected via the ebike headlamp with rear light connection.
The B&M Toplight View ebike is attached to the luggage rack in a discreet and distinctive manner at the same time. The housing is available with a selectable or self-adjustable bolt spacing of 50 and 80mm, suitable for almost every carrier on ebikes.
The technical details of the Busch&Müller Toplight View E-Bike taillight:
Properties
| Colour: | black |
|---|---|
| Item: | Busch & Müller Toplight View ebike taillightapproved. with Z mark of conformity |
| Item number: | 321/5ASDC0211 (50 mm). 321/8ASDC0211 (80 mm) |
| Light mounting position: | Carrier |
| Manufacturer: | Busch & Müller |
| Manufacturer: | Bush & Miller |
| Power source: | E-Bike Battery |
| Scope of delivery: | LED taillight for electric bikes |
| Screw distance: | 50 and 80 mm available |
| Supply voltage : | 6 V, 12 V, < 6 V, > 12 V |
| Voltage input: | 5-15V DC voltage |
Reviews 0
Login