€5,899.00
Home delivery (Germany) 26/05/2026 - 28/05/2026
Description
The KTM Macina Gravelator SX Prime Di2 - 2026 is a state-of-the-art gravel electric bike that combines performance, lightness and precision in a stylish design. With the Bosch CompactTube 400Wh battery and the intuitive Bosch Mini Remote, it offers you a reliable power supply and easy control to master any route with confidence. The powerful Shimano MT800 CL brake discs with Freeza technology in combination with the Shimano GRX RX825 brakes ensure reliable braking performance in any weather.
Features of the KTM Macina Gravelator SX Prime Di2 - 2026
- KTM e-gravel bike for any terrain
- Bosch CompactTube 400Wh battery (removable)
- Bosch System Controller & Mini Remote
- Bosch Performance Line SX motor
- X-Strada Gravel Perf. carbon w/mount F16 fork
- Shimano Deore XT Di2 gears
Shimano Deore XT Di2 gears
A particular highlight of the KTM Macina Gravelator SX Prime Di2 is the first-class Shimano Deore XT Di2 drivetrain, which sets standards in precision and performance. Thanks to its electronic control, it offers lightning-fast and precise gear changes that work reliably at all times, regardless of the load or terrain. The innovative combination of wireless communication on the handlebar and internally routed power supply not only ensures a tidy cockpit, but also a durable and stable connection.
eBike24 recommends: With the KTM Macina Gravelator SX Prime Di2, you will experience an e-bike that is made for adventure. Thanks to its precise Shimano Deore XT Di2 gears and the powerful Bosch Performance Line SX motor, it offers an unbeatable combination of efficiency and riding pleasure.
Properties
| Battery: | Bosch CompactTUBE 400Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 400 Wh - 499 Wh |
| Battery option: | Range Extender ready |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch System: | Bosch Performance Line SX from 2024 Smart System |
| Brake: | Shimano MT402 (3-F) / MT410 2-Piston |
| Cassette: | Shimano Deore XT M8100-12 / 10-51 |
| Chain: | Shimano M8100-12 |
| Chainguard: | Horn Catena 22 44T |
| Chainring: | KTM aluminium 42T Direct Mount |
| Charger: | Bosch COMPACT Charger 2A |
| Colour: | ROYAL TEAL (SILVER+BLACK) |
| Control unit: | Bosch System Controller & Mini Remote |
| Crank: | KTM E-RACE ISIS 170mm 02 |
| Derailleur/drive type: | Derailleur - chain drive |
| Disc brakes: | Front: Shimano MT800 CL 160 freeza | Rear: Shimano MT800 CL 160 freeza |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Gravel E-Bike |
| Fork: | X-Strada Gravel Perf. carbon w/mount F16 |
| Frame: | Macina Gravelator Prem.Carbon UDH CPT400 Bosch BDU31/R4310 |
| Grips: | KTM tape |
| Handlebar: | KTM TEAM Gravel 16° |
| Headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle lim |
| Item: | KTM Macina Gravelator SX Prime - 2026 |
| Manufacturer: | KTM |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch PERFORMANCE SX BDU3144 |
| Pedal: | KTM Team cross alloy ballfree |
| Permissible total weight: | 125 kg |
| Rear derailleur: | Shimano Deore XT Di2 M8260-12 SGS shad+ |
| Saddle: | Fizik Terra Argo X3 |
| Saddle clamp: | KTM seatclamp R43X0 |
| Seat post: | KTM TEAM II 27.2/350 |
| Shift lever: | Shimano GRX RX825 / RX820 2-Piston |
| Stem: | KTM Line +20° ICR |
| Tyres: | Front: Schwalbe G-One R PRO 45-622 | Rear: Schwalbe G-One R PRO 45-622 |
| Wheels: | Front: Mavic Allroad S Carbon 28 CL 100/12 622x25TSS | Rear: Mavic Allroad S Carbon 28 CL 142/12 622x30TSS MS |
Reviews 0
Login