€149.90
% €189.95 (21.08% saved)
Home delivery (Germany) 19/05/2026 - 21/05/2026
Description
The AEW-230 headlight from Litemove offers a 10m wide and up to 300m visibility. This lamp is great for mountain bikers, as its wide illumination and visibility makes it perfect for dark rides in the forest or mountains.
Features of the AEW-230 headlight
- Powerful 230 lux / 950 lumen (high beam)
- Cable length 1400 mm , 300mm to the high beam switch
- Housing made of sturdy aluminum
- Compact size - smaller than a deck of cards
- 3 different mounting positions - stem / handlebar / also GoPro compatible mounting system possible
Note: This headlight can only be operated via 12 V DC (no dynamo charging possible). Connection to power supplies above the voltage limit can cause damage to the lamp. The headlight itself has no switch and is controlled by the e-bike system.
Properties
| Cable length: | 1400 mm, 300mm to the high beam switch |
|---|---|
| Consumption: | Power consumption low beam 7.3W, high beam 15W |
| Drive system: | Bosch drive, Brose drive, Panasonic drive, Shimano drive, Yamaha drive |
| EAN: | 4055149469498 | 4055149469504 |
| High beam: | High beam |
| Item: | Litemove AEW-230 eBike headlight |
| Light mounting position: | Fork, Handlebar |
| Manufacturer: | Litemove |
| Material: | Aluminium case |
| Max. power consumption: | > 12 W |
| Measurements: | 63.1mm x 49.9 mm x 52mm |
| Power source: | E-Bike Battery |
| Supply voltage : | 12 V, > 12 V |
| Taillight connector: | No |
| Technical data: | low beam 170 lux / 500 lumen / high beam 230 lux / 950 lumen |
| Voltage input: | 9 - 16 V |
| Weight: | 165g |
Reviews 0
Login