€3,799.00
% €4,499.00 (15.56% saved)
Home delivery (Germany) 21/05/2026 - 26/05/2026
Description
The Haibike Trekking 7 2026 is a practical trekking eBike that is ideal for everyday use. Be it the journey to work or an eBike tour at the weekend. The stylish trekking bike impresses with its stability and versatility. The centrepiece is the Bosch Performance Line CX Gen. 5 motor. This provides powerful support on all your rides. At the same time, the Bosch PowerTube 800Wh battery integrated in the down tube supplies the Haibike Trekking 7 with the necessary power. With this drive combination, you can master steep climbs and headwinds with ease. The Bosch Kiox 500 is located on the handlebars and the display shows you data such as your current speed, kilometres travelled and the selected support level while riding. The display and e-bike system are controlled via the Bosch LED Remote. The built-in Shimano MT410 brakes provide the necessary safety. This allows you to brake quickly and safely in any situation. Furthermore, the Spanninga Aerline 2.0 Brake rear light ensures that you are always clearly visible to other road users. At the front, the Litemove SE-90 headlight illuminates your route reliably and brightly.
eBike24 recommends: The Trekking 7 is the perfect companion for e-bikers who enjoy travelling trekking routes frequently. It is ideal for daily routes in particular. But longer tours on flatter terrain, e.g. on holiday or at the weekend, are also great fun with the Haibike.
Features of the Haibike Trekking 7 - 2026
- Trekking e-bike with Bosch Smart System
- Bosch Performance Line CX Gen. 5
- Bosch PowerTube 800Wh
- Bosch Kiox 500 + LED Remote
- SR Suntour Mobie34 DS fork
- Shimano MT410 brakes
- Litemove SE-90 headlight
Properties
| Battery: | Bosch PowerTube 800Wh |
|---|---|
| Battery capacity: | 800 Wh - 899 Wh |
| Battery position: | Intube battery / frame integrated |
| Bosch E-Bike System: | Bosch Smart System |
| Bosch System: | Bosch Performance Line CX from 2025 Smart System |
| Brake: | Shimano MT410 180mm, 180mm / 180mm |
| Brake lever: | Shimano BL-MT402-3A |
| Carrier: | System luggage carrier, MIK |
| Chain: | Shimano Cues CN-LG500 |
| Charger: | Bosch Standard Charger 4Ah |
| Colour: | soft grey/red/blue glossy |
| Control unit: | Bosch LED Remote |
| Display: | Bosch Kiox 500 |
| Drive system: | Bosch drive |
| E-Bike Types: | Cross E-Bike, Trekking E-Bike |
| EAN: | 10791-001: 4054624166624 | 10791-002: 4054624166631 | 10791-003: 4054624166648 | 10791-004: 4054624166655 | 10791-005: 4054624166662 | 10791-006: 4054624166679 | 10791-007: 4054624166686 | 10791-008: 4054624166693 |
| Fork: | SR Suntour Mobie34 DS, steel spring, 100mm |
| Frame: | Haibike Aluminium 6061, 27.5" |
| Frame type: | Mens, Step-through |
| Front hub: | Shimano HB-TC500-15-B 15x110 mm, 32H |
| Gear shift: | Shimano Cues U6000, 11 gears, Cues SL-U6000, Rapidfire |
| Grips: | XLC Comfort Grip Set VLG-1752D2 |
| Handlebar: | XLC Topflat, 720 mm |
| Headlights: | Litemove SE-90, 90 lux |
| Headset: | Cane Creek Viscoset Blocklock |
| Item: | Haibike Trekking 7 - 2025 |
| Maker's ref. no.: | 10791-001: 45416530 | 10791-002: 45416540 | 10791-003: 45416550 | 10791-004: 45416560 | 10791-005: 45416570 | 10791-006: 45418530 | 10791-007: 45418540 | 10791-008: 45418550 |
| Manufacturer: | Haibike |
| Model year: | 2026 |
| Motor: | Bosch Performance CX Gen.5 | 250W, 25km/h, 85Nm |
| Mudguard: | Curana Apollo 70, aluminium |
| Permissible total weight: | 150 kg |
| Rear hub: | Shimano FH-TC500-HM-B 12x148 mm, 32H |
| Rear light: | Spanninga Aerline 2.0 Brake |
| Rims: | Schürmann YAK Disc 25-584 32H |
| Saddle: | Selle Royal Essenza |
| Seat post: | Limotec A1H Dropper |
| Side stand: | XLC Mooi 18 mm |
| Size: | Men's: 40cm, 45cm, 50cm, 55cm, 60cm | step-through: 38cm, 45cm, 50cm |
| Stem: | XLC Trekking CAT2, 31.8 mm |
| Tyres: | Schwalbe Johnny Watts w/ reflective line, 60-584 |
Reviews 0
Login